Yerel balon riski var

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, bölgesel olarak aşırı değerlenmelerin, yanlış fiyat politikaları ve bölge olarak risk gündeme getirdiğini söyledi

Yerel balon riski var

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, bölgesel olarak aşırı değerlenmelerin, yanlış fiyat politikaları ve bölge olarak risk gündeme getirdiğini söyledi. Maya, genel olarak bir balon riskinden söz etmenin mümkün olmadığını belirterek: ' “Bu durumda bölgesel balonlar akla geliyor. Bölgesel olarak aşırı değerlenmeler, yanlış fiyat politikaları proje ve bölge olarak bir risk gündeme getiriyor.' şeklinde konuştu.

Ülke genelinde yüzde 6'lık düşüş
Bölgesel balon riskine dikkat çeken TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, konut satışlarına yönelik bir analizde geçen yılın ilk sekiz ayına kıyasla ülke geneliknde yüzde 6'lık bir düşüş yaşandığını söyledi. Kaya: ' Bu iniş İstanbu., Ankara ve İzmir olmak üzere üç büyük ilde ortalamanın üzerindedir. Esas daralma, toplam konut satışında değil, ipotekli konut satışında. Geçen yılın ilk 8 ayına göre ülke bazında yaklaşık yüzde 6'lık bir düşüş yaşandı.' dedi.

Daralma ipotekli satışta
Geçen yılın ilk sekiz ayına ilişkin rakamları değerlendiren Makbule Yönel Maya, bu süre zarfında yüzde 42.5 düzeyinde olan konut kredisi ile gerçekleşen alımların, bu senenin ilk sekiz ayında yüzde 32.4 düzeyine gerilediğini açıkladı.

Makbule Yönel Maya

TÜİK'in son rakamları
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıklamıştı. Buna göre Türkiyegenelinde 105 bin 624 konut satılırken, konut satışlarında, İstanbul 17 bin 349 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 16,4) sahip olmuş; İstanbul’u, 11 bin 836 konut satışı (yüzde 11,2) ile Ankara, 5 bin 772 konut satışı (yüzde 5,5) ile İzmir izlemişti. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 11 konut ile Ardahan, 12 konut ile Hakkari ve 45 konut ile Bayburt olmuştu