“Yerel mahkeme kararı işleri durdurmaz”

DHMİ Genel Müdürlüğü, 3. havalimanının "ÇED Olumlu" raporunun yürütmesinin geçici olarak durdurulmasına ilişkin yerel mahkemece verilen kararın işleri durdurmayacağını açıkladı

“Yerel mahkeme kararı işleri durdurmaz”

11 Şubat 2014 / emlakwebtv
Limak – Kolin – Cengiz – Mapa - Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun 22.1 milyar euroya ihalesini kazandığı 3. havalimanı inşaatının durdurulduğu haberleri gündeme bomba gibi düştü. Ancak Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İstanbul'a inşa edilecek 3. havalimanının "ÇED Olumlu" raporu yürütmesinin geçici olarak durdurulmasına ilişkin yerel mahkemece verilen kararın, yapılan iş ve işlemleri durdurmasının söz konusu olmadığı belirtildi. 

Söz konusu mahkeme kararının, havalimanı "ÇED Olumlu" kararının yürütülmesinin geçici olarak durdurulmasıyla ilgili olduğunun altı çizilen açıklamada, bu konuda gerekli hukuki işlemlerin konunun tarafı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütüldüğü kaydedildi.

Mahkeme kararının 3 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Yeni Havalimanı ihalesi neticesinde imzalanan sözleşme doğrultusunda yapılan iş ve işlemleri durdurmasının söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, proje ile ilgili süreçlerin planlandığı şekilde devam ettiği bildirildi.