Yerli asansörcüler pazardan pay alamıyor

Yerli asansör üreticileri, kentsel dönüşüm süreciyle birlikte inşaat faaliyetlerindeki artışa rağmen, müteahhitlerin yabancı firmalara yönelmesinden şikayetçi

Yerli asansörcüler pazardan pay alamıyor

24 Haziran 2014/Emlakweb
Yerli asansör üreticilere kentsel dönüşümle birlikte büyüyen pazardan yeterince pay alamamaktan şikayetçi. Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği Başkanı Seyfettin Yedikardeş, inşaat firmalarının yabancı firmaları tercih etttiğini belirtti.

Dünya Gazetesi'nden Arzu Alp'e açıklamalarda bulunan Yedikardeş, yerli üreticilerin yüksek standartlarda ürün yelpazesine sahip olduğunu belirterek: "Müteahhitlerimiz maalesef, yabancı firmalarla diyalog içerisinde oluyorlar. Halbuki biz o konforu yakaladık." dedi. Yerli firmaları geri planda bırakan unsurun markalaşamamak olduğunu iddia eden Yedikardeş, yerli ürünlerin yabancı firmalardan çok daha kaliteli olduğunu söyledi. 

Yedikardeş, yabancı firmaların Türkiye'ye gelerek rekabet ortamı yarattığını ve kaliteyi yükselttiğini belirterek, buna karşın dernek olarak ilk hedeflerinin yerli firmaları ön plana çıkarmak olduğunu vurguladı. Geçmişte yaşanan olumsuz deneyimlerin müteahhitlerin yerli firmalara yanaşmak istemediğini söyleyen Yedikardeş: "Biz de diyoruz ki derneği gelsinler, bize danışsınlar. Biz o işi çok iyi yapacak firmalarımız önerebiliriz. Bizi ön bilirkişi olarak görebilirler." dedi.