Yeşil bina, yeşil aldatmaca olmamalı

Türkiye’nin BREEAM Yeşil Bina değerlendiricisi Has Mimarlık Kurucu Ortağı Ayşe Hasol Erktin, emlakwebtv’ye konuştu. Erktin, Yeşil bina yeşil aldatmaca olmamalı” dedi

24 Aralık 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
Son yıllarda Türkiye’nin gündemine giren Yeşil Binalar kavramı, LEED, BREEAM Yeşil Bina Sertifikası konularını Has Mimarlık Kurucu Ortağı Ayşe Hasol Erktin emlakwebtv’ye anlattı. Has Mimarlık, Türkiye’de BREEAM Yeşil Bina lisanlı değerlendiricisi ve Kanıta Dayalı Tasarım Akreditasyon ve Sertifikası (EDAC) olan ilk ve tek mimarlık firması.
Has Mimarlık Kurucu Ortağı Ayşe Hasol Erktin, Has Mimarlık olarak 200’li yılların başından bu yana yeşil bina araştırmaları misyon edindiklerini ifade ederek, “Öncelikle yeşil bina yeşil aldatmaca olmamalı, yeşil bina akılla yoğrulmuş bina demektir” dedi. Erktin, yeşil bina kriterlerini şu şekilde sıraladı: “Yeşil bina öncelikle doğaya zarar vermeyen bina olmalıdır, ikincisi yeşil bina doğayla çatışmayan, doğayla barışık olmalı, üçüncüsü tasarruflu bina olmalı ve son alarak da kendi kendine yeten bina olmalı.”

HAS Mimarlık hakkında detaylı bilgi için http://www.hasmimarlik.com.tr/