Yeşil Binalar Zirvesi İstanbul'da başladı

2007 yılından beri ÇEDBİK tarafından düzenlenen "Yeşil Binalar Zirvesi, ÇEDBİK Kongre 2016 ismiyle başladı. Kongrede sürdürülebilir bina teması masaya yatırılacak

Yeşil Binalar Zirvesi İstanbul'da başladı

"ÇEDBİK tarafından ilki 2007 yılında gerçekleştirilen Yeşil Binalar Zirvesi, bu yıl ÇEDBİK Kongre 2016 Zirvesiyle gerçekleşiyor. Bugün ve yarın devam edecek olan Kongre'nin ana teması "Dayanıklı Şehirler İçin Düşünsel Dönüşümler" ve "Binadan Yerleşkeye Bütünsel Tasarım İçin Diyalog" konularından oluşuyor. 

Sürdürülebilir bina teması
ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Özdil, açılıştan yaptığı konuşmada 7 oturumda ve 7 başlık altında 40 konuşmacının sürdürülebilir bina konusunu masaya yatıracağını belirterek: "Kongrede, izleyicilerin de katılımcı olabilecekleri, etkin rol alabilecekleri bir diyalog ortamı geliştirmeyi hedefliyoruz. Her panelden sonra katılımcılar, konuşmacılara soru soracaklar, konuyla alakalı düşüncelerini ve çalışmalarını paylaşacaklar. Böylece ortak bir akıl sağlanmış olacak. " dedi. 

Sonuç bildirgesi yarın açıklanacak
ÇEDBİK Kongre 2016'nın kongre sonuç bilgirgesinin yarın yayınlanacağı bilgisini de veren Özdil ekolojik sorunların her geçen gün arttığı günümüz dünyasında enerji ve çevre duyarlılığının inşaat sektörüne yansıtılması gerektiğini vurguladı. Özdil:

"Enerji ve çevre duyarlılığının tasarım ve inşaata yansıtılması için oluşturacağımız alt-yapı, eko-malzeme yapımı konusunda tüm özel kurum ve kuruluşların, akademik çevrelerin desteği bizler için hayati önem taşıyor..." dedi.