Yeşil binalara yön veriyor

Koray İnşaat iştiraki YKS, yeşil bina, bina sistem ve ekipman tasarımları, planlama ve işletim konularında danışmanlık hizmeti veriyor

Yeşil binalara yön veriyor

26 Temmuz 2012 / emlakwebtv

Dünyadaki enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ı, su tüketiminin ise yaklaşık yüzde 30’u binalardan kaynaklanıyor. Yeşil binaların çevre dostu ve sürdürülebilir konsepti ise bu verilerin ışığında ortaya çıkıyor. Yeşil bina sistemleri gelişiyor ve diğer binalara nazaran farklılaşıyor.  Türkiye’de ilk olarak tesis yönetimi ve taşınmaz yönetimi hizmetlerini bünyesinde birleştiren Yapı Kredi Koray GYO ve Koray İnşaat iştiraki olan YKS; taşınmazların potansiyelini arttıran her türlü faaliyeti, binaların sistem ve ekipman tasarımlarını, planlama ve işletim ile ilgili tüm çalışmaları koordine ediyor. YKS binaların zaman içinde değişen ve gelişen tüm yönetim sorumluluklarını üstlenerek “rekabetçi bir pazarda tercih edilmelerini” sağlıyor.
YKS Genel Müdürü Bahadır Adıyaman ise konuya ilişkin “Küresel ısınma, susuzluk, çevre kirliliği ve doğal kaynakların hızla tüketilmesi yapı sektöründe çevre dostu binaların yapılmasını gündeme getirdi. Belli standartlar getirilerek sertifikalanmakta olan yeşil binalar yapı sektöründe daha değerli, doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan binalar olarak yeni bir yönelim ortaya çıkardı. Leed sertifikası almış olan yeşil yapılar çok daha sağlıklı ve tercih edilen yapılar. Bu sertifikaya sahip okullarda öğrenci verimliliğinin arttığı, hastanelerde ise daha erken taburcu sürelerine ulaşıldığı bilimsel olarak da açıklandı. Leed Sertifikası binaya yüksek katma değer sağlar. Sertifika ABD tarafından belirli kriterleri sağlayabilen binalara verilebiliyor” diye konuştu.