Yeşil’den Körfez’e bir sandalye

Işık Gökkaya, Körfez sermayesinin 'Yeşil'le de ilgilendiğini belirterek, ancak bir sandalyelik hisseyi satabilecekleri söyledi

Yeşil’den Körfez’e bir sandalye

11 Temmuz 2012

Aktif büyüklük açısından Türkiye'nin 6'ncı büyük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı olan Yeşil GYO'nun hedefi 2 yıl içinde ilk 3'e girmek. Yeşil GYO Genel Müdürü Işık Gökkaya, kendilerini ilk 3’e sokacak ürünün, grubun geliştirdiği yeni innovatif ürün Renco Kompozit olacağını söylüyor. Gökkaya, Yeşil GYO olarak hisse satışına da sıcak baktıklarını belirterek, 'Körfez'den kapımızı çalan çok. Görüşmelerimiz oluyor. Ama hisse satışında bir sandalyeden fazlasını vermeyi düşünmeyiz ' diyor. Akşam Gazetesi’nden Şenay Büyükköşdere’nin sorularını yanıtlayan Gökkaya, bunları söyledi:

Yeni stratejiniz Anadolu'da büyümek üzerine kurulu. Nereden çıktı bu fikir? 
Anadolu'da alım gücü olan, kendine ait müstakil bahçeli ev isteyen büyük bir kitle var. Ancak şimdiye kadar pek çok şehirde böyle bir ürün sunulmamış, markalı konut projeleri buralara  gitmemiş. Sektörde böyle bir niş alan var. İzmit, Edirne, Antep, Kayseri, Konya, Bursa öncelikli hedef bölgelerimiz. Ayrıca yabancıların da Bursa, Konya gibi şehirlerle ilgileneceğini düşünüyoruz.

İzmit'te ön talep almaya başladınız mı?
İzmit'te şantiye kuruldu, satış ofisini yapıyoruz. Şimdilik telefonla ön talep alıyoruz. İlgi çok yoğun. İzmit'ten sonraki durağımız Edirne olacak. Orada da villa yapacağız. Yeşil İnşaat bu proje ile ilgili sözleşmeyi yapıyor. Sonra bize devredecek. Bu yıl içinde bu projeye de başlayacağız.

İstanbul pazarından uzak mı kalacaksınız peki?
Yeşil İnşaat'ın İstanbul'da Ispartakule ve Fako projeleri var. Çeşitli otel projeleri var. Ancak tabii İstanbul'da çok ciddi bir rekabet var. Kar marjları sınırlı. KDV belirsizliği de satışları negatif etkiledi.

Hedef iki yılda ilk üç
GYO sektöründe ciddi bir rekabet var. Siz neler yapıyorsunuz?
Aktif büyüklükte 6'ncı GYO konumundayız. Biz 2 yıl içinde Emlak GYO dışında ilk 3 GYO'dan biri olmayı hedefliyoruz. Artık tahvil çıkartmak, varlığa dayalı menkul çıkartmak gibi farklı enstrumanları da kullanmak istiyoruz. Notumuzu ölçtürdük, sonuç 'yatırım yapılabilir' çıktı. 

Herkesin hedefi ilk 3'e girmek... Nasıl yapacaksınız bunu 2 yılda?
Yeni niş projelerimizle çok hızlı büyüyeceğimizi düşünüyoruz. Yeni ürünümüz bu hedefe ulaşmakta en önemli aktifimiz olacak. Bunun çok büyük bir potansiyel olacağını düşünüyoruz.

Yabancı artık vazgeçemez
Pek çok gayrimenkul firması yabancılarla ortaklık görüşmesi yapıyor...
 
Sektöre yabancılardan büyük ilgi var. Türkiye notunun bir puan artırılması ile yatırım yapılabilir bir ülke olacak. Türkiye'de kentsel dönüşümle 7-7.5 milyon konut değişecek. Avrupa krizde. Getiriler çok düştü. Bu bölgede ekonomisi 10 çeyrektir artı pozisyonunda giden bir ülkeye yatırım yapmak tabii ki istiyorlar, isteyecekler. Daha çok proje ortaklıkları önümüzdeki günlerde gündeme gelecek.

Kaynaklar Körfez'de
Siz de sıcak bakıyor musunuz ortaklığa?
Şirket ortaklığına Yeşil İnşaat karar verecektir büyük ortak olarak. Dönem dönem görüşmelerimiz oluyor. Körfezden görüştüğümüz firmalar var. Daha çok hisse alımı doğrultusunda görüşmelerimiz. Ancak yönetim devrine asla sıcak bakmayız. Yönetim kurulunda bir sandalye almak isteyebilirler. Ama daha ötesini vermeyiz.

Nerelerden görüştüğünüz firmalar? 
Artık kaynaklar körfezde. Biz de Körfez'den kurumsal firmalardan bahsediyoruz.

Afrika'da konut yapabiliriz
Grup bünyesindeki Renco'nun geliştirdiği kompozit ürüne çok güveniyorsunuz. Nedir bu ürünün özelliği?
100 yıllık bir ömrü var, üstelik yüzde 20-25 maliyet avantajı sağlıyor. Aynı zamanda çevreye duyarlı, depreme dayanıklı, tam eko-kentler kurulabilecek bir ürün. Bu ürün sayesinde  projeleri çok daha kısa sürede bitirebileceğiz. Böylelikle bize ortak olan küçük yatırımcıya da fayda sağlayacağız çünkü projeler çabuk bitecek ve hemen bilançomuza yansıyacak. 

Somutlaşan talepler var mı bu ürün için?
Afrika ve Körfez bölgelerinden çok talep var. Afrika'da çok fazla evsiz insan var. Potansiyel çok yüksek. Dolayısıyla Afrika ülkeleri ya da Kuzey Irak'ta Renco ile proje de geliştirilebiliriz.