'Yeşil ev' projelerinde mermer tercih ediliyor

Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, 'yeşil ev' temalı projelerde doğal taş olması ve sağladığı tasarruf nedeniyle daha çok mermerin tercih edildiğini söyledi

'Yeşil ev' projelerinde mermer tercih ediliyor

06 Mart 2014 / emlakwebtv
Üretiminin yüzde 80’ini ihraç eden Temmer Mermer, yurtiçindeki lüks konut projelerinden gelen talepleri karşılamak için İstanbul Etiler'de yeni showroomunu hizmete açtı. Son yıllarda özellikle 'yeşil ev' temalı projelerde mermere ilgilinin artığını belirten Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, "Hem kişisel çabaları ile kendi özel villasını yeşil ev içerikli planlayan münferit müşterilerimize hem de adetli konut projelerinden gelen talepler doğrultusunda tamamen doğal taş olan mermeri sunuyoruz. Enerji ve ısı gibi çok önemli konularda tasarrufu destekleyen mermer, aynı zamanda darbelere karşı dayanıklılığı nedeniyle tercih ediliyor" dedi.

Mermer, ısı yalıtım avantajı sağlıyor
Tamamen hijyen bir taş olma özelliği, her türlü darbelere olan dayanıklılığı ve en önemlisi de ısı yalıtımı konusunda sağladığı avantajlar nedeniyle doğa dostu olan mermerin sürdürülebilir konut projelerinde öne çıktığını söyleyen Çetinkaya, bugün renk çeşitliliği ve gelişen teknoloji sayesinde 1- 2 cm incelikte kesilebilen mermerin binalarda birçok yerde kullanılabileceğini ifade etti. Özellikle yerden ısıtma sistemlerinde ısıyı koruyarak ya da sıcak iklimlerde soğuğu tutarak ısı yalıtımı noktasında tercih edilen mermerin, yeşil ev projelerinde enerji tasarrufu sağladığını anlatan Çetinkaya, "Yeni konut projelerinde, sağladığı bu avantajlar nedeniyle ayrıca renk çeşitliliği ve gösterişli doğal yapısı ile mermer ön plana çıkıyor" dedi.

2013 yılını hedefleri doğrultusunda yaklaşık 60 milyon TL ciroyla kapattıklarını belirten Çetinkaya, 2014 hedeflerinin ise 75 milyon TL olduğunu söyledi. Çetinkaya, başta Çin, Hindistan olmak üzere dünyanın hemen her yerine mermer sattıklarını da belirtti.