Yeşil şehircilik ve kentleşme problemi

Modern Şehircilik Zirvesi'nin Bursa'da gerçekleşen üçüncü etkinliğinde "yeşil şehircilik" teması masaya yatırıldı

Yeşil şehircilik ve kentleşme problemi

Daha önce Adana ve Antalya'da gerçekleşen "Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi"nin üçüncü ayağı Bursa'da gerçekleşti. Avrupa Yeşil Başkenti için adaylık statüsü bulunan Bursa'da yapılan toplantılarda "yeşil şehircilik" ve kentleşme temaları masaya yatırıldı.

Bursa, yeşil şehircilik ve deprem tehdidi
Etkinliğin en önemli ayağını oluşturan tema ekseninde "Yeşil şehircilik nedir?" ve "Kentsel dönüşümde yeşile ve akıllı şehirleşmeye" verilen önem soruları ön plana çıkarıldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri olan Bursa'nın alt yapı ve dönüşüm açısından önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyledi. Açıklamasında deprem tehdidine dikkat çeken Altepe: 

"Bursa dünyanın en hızlı büyüyen şehirleri arasında seçildi. Büyümeyle birlikte dönüşüm de önemli. Özellikle karşımızdaki deprem tehdidini Türkiye olarak unutmamamız gerekiyor. Bu konuda atılması gereken çok önemli adımlar bulunuyor. Bursa’da altyapı ve kentsel dönüşüm açısından çok önemli projelere imza atıyoruz, devam da edeceğiz” dedi. 

Gayrimenkul devleri "yeşil şehirleşmeyi" yorumladı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe'nin açılış konuşmasının ardından gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri, "Yüksekten Uçanlar" panelinde yeşil şehircilik konusundaki görüşlerini aktardı. Panele, Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, Rönesans Gayrimenkul Yatırım Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özgümüş ve Hafele Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun katıldı.