Yeşil şehirler geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Yeşil Şehirler Zirvesi’nde kentsel dönüşüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu

Yeşil şehirler geliyor, projelerde rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanmak büyük ölçüde zorunlu 

Ankara Genç İş Adamları Derneği’nin düzenlediği Yeşil Şehirler Zirvesi’ne katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm kapsamında yeşil şehirlerin inşa edileceğini belirtti. Başta İstanbul olmak üzere 81 ilde kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla ilerlediğini söyleyen Bayraktar, hedeflerinin 2023’e kadar Avrupa standartlarını yakalamak olduğunu ifade etti.

Bu süreçte yapılacak konutların çevreye duyarlı olacağını belirten Bayraktar, projelerde rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanmayı büyük ölçüde zorunlu tuttuklarını söyledi

Bayraktar, “Kentsel dönüşüm projesi aslında yeşil şehirleri hedefleyen bir çevre dönüşümü projesidir. Önümüzdeki 10 yıl içinde 2023’e kadar atık su arıtma sorunlarını halletmiş, katı atık bertaraf tesislerini en modern şekilde kurmuş,  iklim değişikliği stratejisine tam uyumlu, sera gazı emisyonlarının azaltılması kriterlerinde Avrupa’yı yakalamış bir Türkiye hedefliyoruz” dedi.

Kişi başı yeşil alan 18 metrekare

Yeni yapılacak projelerde rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanmayı büyük ölçüde şart koştuklarını vurgulayan Bayraktar, kişi başına düşen yeşil alanı da 18 metrekare olarak belirlediklerini söyledi.

Bakan Bayraktar, “Şu anda dünya standartlarında kişi başına yeşil alan 8-12 metrekare arasında. Ama biz kentsel dönüşümde yaptığımız yeni yerleşim alanlarında kişi başına yeşil alanı 18 metrekare olarak tutuyoruz. Bu bağlamda İstanbul’da şu anda iki tane büyük yeni yerleşim alanı kuruyoruz” şeklinde konuştu.