Yeşil Yol'dan bir hançer de tarihi şehre

Kuzey Anadolu yaylalarını kesen "Yeşil Yol" proje çalışmalarının son kurbanı, tarihi Süleymaniye Mahallesi oldu. Çalışmalar nedeniyle heyelan tehlikesiyle karşı karşıya kalan antik yerleşim birimi için yardım çağrıları yapılıyor

Yeşil Yol'dan bir hançer de tarihi şehre

Kuzey Anadolu'nun yaylalarının turizm faaliyetine açılması gibi görünür gayenin öte yanında, buram buram "rant" kokusuyla bölge sakinlerini galeyana getiren "Yeşil Yol" projesi, Eski Gümüşhane olarak da bilinen tarihi Süleymaniye Mahallesi'ni vurdu. Yol çalışmaları, mahalleyi ayakta tutan toprak sistem ve dengesini bozdu; çoğu tarihi cami, kilise, hamam ve evlerin temellerinde açılmalar yaşandı. 

Yeşil Yol "Eski Gümüşhane'yi" vurdu
Tarihi kenti yok olmanın eşiğine sürükleyen girişimlerin tarihi aslında 1980'li yıllarda başladı. Bu tarihlerde başlayan ve 3 metreye çıkarılması düşünülen yol genişletme çalışmalarının kısmi zararı, Yeşil Yol projesi ile birleştirildi. Gümüşhane İl Özel İdaresi'nin sürdürdüğü yol genişletme çalışmalarının ani bir heyelana neden olmasıyla birlikte tescilli yapılar heyelan ile birlikte zarar görmeye başladı. En dikkat çekici etki Cami Sağir Mescidi'nde yaşandı; bu tarihi yapının temel duvarları ve minaresinde açılmalar yaşandı. 

 

Yeşil Yol'dan bir hançer de tarihi şehre

 

Süleymaniye Mahallesi'nin en eski yapılarından biri olan Timios Stavros Kilisesi ve Çaput Hamamı ise, ilk heyelandan etkilenmedi. Ancak uzmanlar bu tarihi yapıların risk altında bulunduğunu ve çalışmaların sürmesi halinde yalnızca bu yapıların değil tüm yerleşim biriminin tehlike altında olduğunu açıkladı. 

Bu güzergah, acilen terk edilmeli
Trabzon Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç Dr. Coşkun Erüz, yol çalışmalarının devam etmesi durumunda tarihi kentin bütünüyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu hatırlattı. Erüz'e göre, bölgenin turizm merkezi olarak tanımlanması ve zirveye bir kayak merkezinin kurulmasında bir sakınca bulunmuyor. Ancak yol çalışmalarının altındaki arkeolojik zenginliğe dikkat çekiyor Erüz ve uyarıyor:

"Arkeolojik çalışmalar yapılmadan, heyelan riskini gidermeden burada ısrar edilemez. Aksi halde eski fotoğraflarda gördüğümüz bu şehrin topografik yapısı; bütünüyle duracak. Projeye acilen son verilmelidir..." dedi.