Yeşile dönüşümde 30 milyar dolar yatıyor

Altensis Yönetim Kurulu Üyesi Emre Ilıcalı, dönüştürülen binaların 'enerji verimli' olması halinde, 30 milyar dolarlık tasarruf sağlanabileceğini söyledi

Yeşile dönüşümde 30 milyar dolar yatıyor

Altensis Yönetim Kurulu Üyesi Emre Ilıcalı, kentsel dönüşümde tüm binaların belli oranda enerji verimli olması halinde enerjiden elde edilecek tasarrufun 30 milyar doları bulabileceğını söyledi.

Altensis 'Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nde'
İstanbul Şişli Marriot Hotel'de gerçekleştirilen 'Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'nin' 2. etkinliğinde konuşan Altensis Yönetim Kurulu Üyesi Emre Ilıcalı, 2013 yılında 200 bin konutun dönüşümü hedeflenirken, 2014 yılında bu rakamın 400 bin konuta ulaştığını söyledi. 

Toplam hedef: 6 milyon 500 bin konut
Resmi hedefin toplamda 6 milyon 500 bin konutun dönüşümü olduğunu aktaran Emre Ilıcalı, ortalama binalara göre performansı yüzde 50 daha yüksek olan yeşil ve enerji etkin binaların kentsel dönüşüme hakim olması halinde, elde edilecek katma değere dikkat çekti. Ilıcalı: 

"Tüm Kentsel dönüşüm süreci boyunca 7 milyona yakın konutun yeşil dönüşüm geçirmesi halinde enerjiden 25 milyar dolar dolarlık tasarruf elde edilme potansiyeline sahibiz. Bu rakam bakım onarım maliyetleri ile 30 milyar dolara çıkabiliyor. Yılda yaklaşık 12 milyon ton karbondioksit salınımında azalma gerçekleşiyor ki bu da yaklaşık olarak 550 milyon ağacın bir yılda tutabileceği karbondioksit miktarına denk geliyor." dedi.

İşte Yeşil Dönüşüm Teşvikleri
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşüme ilişkin yeşil teşviklerini de anlatan Emre Ilıcalı, dönüşümde binaların yeşil bina olması halinda faizsiz kredi desteği sağlanacağını hatırlattı. Emre Ilıcalı:
"Enerji verimliliğinde binanın en az C sınıfı olması gerekiyor, bu binaya yüzde 4 kredi desteği sağlanırken, B sınıfı olması halinde destek yüzde 4.5'e, A sınıfı olması halinde ise yüzde 5'e çıkıyor. Bakanlık ayrıca yağmur sularının toplanarak gri su olarak kullanılması, lavaboda kullanılan suyun toplanarak tuvaletlerde kullanılması gibi projeleri de teşvik ediyor. Bir başka teşvik bisiklet yollarına ilişkin. Bisiklet yolu projelerinin yüzde 45 finansmanını bakanlık kendisi karşılayacağını açıklamıştı."