Yeşili Türkiye’ye adım adım yayacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gebze ve Kocaeli’nde bir dizi ziyaretlerde bulundu

Yeşili Türkiye’ye adım adım yayacağız

9 Şubat 2013 / emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, düzenlenen açılış törenlerinin ardından kentsel dönüşüm alanları kapsamındaki Erenler ve Cedit mahallelerinde saha incelemesinde bulundu. Erdoğan Bayraktar, buradaki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin modern yapılanmasının ciddi bir örneği olduğunu söyledi.

Yeşili Türkiye’nin her tarafına yayacağız
Bakan Bayraktar, törende yaptığı konuşmasında sadece Kocaeli değil, bütün şehirlerin salaş, depreme dayanıksız, kaçak yapılardan kurtarılması doğrultusunda kentsel dönüşümün tüm hızıyla devam ettiğini kaydetti. Bakan Erdoğan Bayraktar; “Kaçak yapı stoğundan, enerjiyi savuran, deprem tehdidiyle karşı karşıya olan konutlardan, kentsel dönüşümle birlikte kurtulacağız. Kentsel dönüşümde sadece konut değil, ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları da yapacağız. Yeşili Türkiye’nin her tarafına adım adım yayacağız ” dedi.

Kocaeli’nin çehresini değiştireceğiz...
Kocaeli’nin sanayi bölgesi olduğunu ancak 10 yıl sonra bölgenin çehresinin değişebileceğini söyleyen Bayraktar; “Kocaeli’nin adı, uzun yıllardır sanayi bölgesi olarak telaffuz ediliyor. Devlet de bunu en başından beri destekledi, desteklemeye de devam ediyor. Bu sanayi bölgesi oluşumuyla birlikte bölgeye ciddi oranda göç gerçekleşti. Göç de beraberinde konut talebini açığa çıkardı. Bizler de hem hükumet hem de Bakanlık nezdinde bölgenin konut ihtiyacını belirleyerek, 8-10 yıllık ciddi çalışmalar sonucunda 10 bin konutun inşasını tamamladık. Bakanlık olarak valiliğimiz, belediyemiz ve TOKİ tarafından yapılan faaliyetlerde koordineli hareket edip, yakından takip ederek, gereken her türlü yardımı sağlıyoruz. El birliğiyle yaptığımız icraatları geliştireceğiz. Bu yaptığımız çalışmalar sonucunda Kocaelimiz, 10 sene sonra bambaşka bir çehreye bürünecek, bambaşka bir fotoğraf verecek” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm sahasının yanı sıra, yapımı tamamlanan Akçakoca TOKİ Konutları’nı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kent Konut’un 5. Etabı’nı da gezip, projelerle ilgili son bilgileri aldı.