'Yeşilsiz' metropol şampiyonu: İstanbul

World Cities Culture Forum internet sitesinin 'dünya metropollerini' yeşil alan kriterine göre sıralayan listesinde İstanbul, yüzde 1.5'luk oranla, ilk sırada yer alan Singapur'un bir hayli gerisinde kaldı

'Yeşilsiz' metropol şampiyonu: İstanbul

World Cities Culture Forum isimli internet sitesinin, dünya metropollerini 'yeşil alan' kriterine göre sıralayan araştırması yayınlandı. Toplanan verilerin kentteki park, bahçe ve yayılmış yeşil alan miktarının toplam yüzölçümüne oranlanarak elde edildiği listede İstanbul, yüzde 47'lik yeşil alanıyla ilk sırada yer alan Singapur'un bir hayli gerisinde kaldı. İstanbul'un yeşil alan oranı yüzde 1.5 olarak açıklandı.

En yeşil ilk 10 metropol
Listede ikinci sırada yer alan Sidney'in yeşil alan oranı yüzde 46 olarak belirlendi. İlk on metropol sırasıyla,  Hong Kong'un yüzde 41, Londra yüzde 38.40, Rio yüzde 29, Johannesburg yüzde 24, Montreal yüzde 14.8, Berlin yüzde 14.4, New York yüzde 14 ve Amsterdam yüzde 13 olarak belirlendi. 

Listeye ancak 21. sırada girebilen İstanbul'un yeşil alan oranı 2009 verilerine göre ancak yüzde 1.5 oranında kaldı. Üçüncü Boğaz Köprüsü ve mega inşaat projelerinin büyük bir sıçrama yaptığı bu tarihten itibaren İstanbul'un yeşil alan oranının daha da gerilediği düşünülüyor.