YHT hattında sefer sayısı artacak

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattına, vatandaşların büyük bir ilgi gösterdiğini belirterek: 'Sefer sayısı artacak.' dedi

YHT hattında sefer sayısı artacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattına vatandaşların büyük bir ilgil gösterdiğini belirterek: 'Günde 12 sefer yapılan hatta, sefer sayılarını artırmayı planlıyoruz.' dedi.

Günde 6 bin yolcu taşınıyor
Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattına büyük bir ilgi gösterildiğini belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, günde ortalama 6 bin kişinin taşındığı hat üzerinde, 27 Temmuz'dan bu yana 220 bin 623 yolcunun taşındığını ve bu rakamın giderek yükseldiğini söyledi. 

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan

2023'e kadar 25 bin kilometre demiryolu
Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya ve Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projelerini 'Türkiye'nin en büyük projeleri' olarak tanımlayan Elvan 2023 senesine kadar mevcut sistemin modernizasyonunun yanı sıra, 3 bin 500 kilometrelik yüksek hızlı tren ve 8 bin 500 kilometrelik hızlı tren hattı ile toplam demiryolu ağının 25 bin kilometreye çıkacağını belirtti.

Halkımız YHT'den memnun
Özellikle Ankara-İstanbul hattına büyük bir ilgi gösterildiğini, doluluk oranının ara istasyon iniş/binişleriyle birlikte yüzde 90'lara ulaştığını belirten Elvan: ' Vatandaşlarımız, YHT seferlerinin artırılmasını talep ediyor. Yeni YHT setlerinin imalatları sürüyor. Günde 6 bin kişinin seyahat ettiği Ankara-İstanbul YHT hattında şimdilik günde 6 geliş ve 6 gidiş olmak üzere toplam 12 sefer yapılıyor. Yeni alınan setlerin hizmete verilmesiyle sefer sayısı da, yolcu sayısıyla birlikte artacak. '