YHT'yi İspanyollarla yapacağız

Bu yıl yapılması planlanan YHT ihalesine hazırlanan TÜMOSAN, İspanyol Tren üreticisi Talgo ile protokol anlaşmasına vardı

YHT'yi İspanyollarla yapacağız

Bu yıl yapılması planlanan YHT ihalesine hazırlanan TÜMOSAN, İspanyol Tren üreticisi Talgo ile protokol anlaşmasına vardı. Tümosan Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Albayrak, tarafların Türkiye'deki hızlı tren setlerine ilişkin ortaklık doğrultusunda fizibilite çalışması yapmayı planladığını açıkladı. 

Paylar henüz belli değil
İmzalanan protokolün ardından gazetecilere bilgi veren Tümosan Genel Müdürü Kurtuluş Öğün,  kurulacak ortaklıkta tarafların paylarının ne olacağının henüz belirlenmediğini açıkladı. Öğün, bu yıl yapılması planlanan ve 10 yıl içinde 3 milyar euro bütçeli 90 setlik milli hızlı tren ihalesine katılma hedeflerinin bulunduğunu belirterek: 

' Mutabakat zaptının ardından ihaleye giriş için mühendislik çalışmalarına başlayacağız. Bu kapsamda yüzde 55-60'a kadar yerlilik oranıyla üretim için aratırma ve firma seçimi yapılacak. Gelecek 10 yılda hızlı trenlere ciddi bir yatırım söz konusu... Bizim temel amacımız milli hızlı tren. Onun dışındaki raylı sistemlerle bu ortaklığın bir ilgisi olmayacak" dedi.