Yıkmadan çevre dostu yapmak mümkün

Altensis Kurucu Ortağı Serkan Emin, binayı yıkmadan yapılacak yeşil tadilatla binalardan enerji tasarrufunda yüzde 20-30 arasında verim alınabileceğini söyledi

Yıkmadan çevre dostu yapmak mümkün

22-26 Eylül 2014 tarihleri arasında kutlanan Yeşil Binalar Haftası vesilesiyle bir açıklama yapan Altensis Kurucu Ortağı Serkan Emin, belli standartlarla sertifikalandırılan yeşil binaların yapı sektöründe daha değerli, doğaya saygılı, ekolojik konforlu, enerji tüketimini azaltan binalar olarak yeni bir yönelim ve sektör ortaya çıkardığını vurguladı.

Isıtma verimliliği ile Yüzde 25 tasarruf
Binalarda sadece ısıtma verimliliğini artırmak suretiyle bile enerji tasarrufunda yüzde 25’lik iyileşme sağlanabildiğini anlatan Serkan Emin, bu oranla bile Türkiye’nin enerji konusunda çevre dostu binalar sayesinde 5-6 milyar dolarlık tasarruf sağlayabileceğine dikkat çekti. Emin, tüm yeşil bina kriterleri uygulandığında binalarda enerji tasarruf oranının yüzde 50’lere ulaşabildiğini de anımsattı.

Yeşil Bina

Tadilat gören bina yeşil bina kabul ediliyor
Serkan Emin, bu yılki Yeşil Binalar Haftası’nın gündeminde olan Green Retrofitting (Yeşil Tadilat) konusuna da değinerek, bugün artık gelişmiş ülkelerin bir kısmında yeşil tadilat projelerinin sayısının yeni bina projelerini yaklaşmış durumda olduğunu söyledi. Serkan Emin: 'Yeni yapılacak binaların yüzde 3-15’i oranında gerçekleştirilecek harcamayla eski binalarda yeşil tadilat yapılabilir. Yeşil tadilat gören binalardan enerji tasarrufunda yüzde 20-30 arasında verim almak da mümkün hale geliyor. Üstelik yeşil tadilat görmüş binaların bir kısmı, yeni bina olarak kabul görüyor ve yatırımcısına satış ve kiralamada avantaj sağlıyor.' yorumunu yaptı.

Dünyanın zamanı daralıyor
Altensis olarak Yeşil Bina Haftası’nda da sürdürdükleri kamuoyunu bilgilendirici etkinliklerle çevre bilincinin yaygınlaşmasına destek olduklarını belirten Serkan Emin, bu amaçla konuya medyanın ve sektörün dikkatini çekmek için kum saati hatırlatmasında bulunduklarını belirtti. Emin “Zaman giderek daralıyor, kum saatindeki gibi zamanı geriye döndürmek mümkün değil. Ama kalan zamanı çevresel şartları düşünen yatırımlar yaparak daha iyi kullanmak mümkün” dedi.