Yıl sonuna dek 3 mega proje hizmete açılacak

30 Haziran'da açılışı yapılacak Körfez Geçiş Köprüsü'nün ardından, yıl sonuna dek 2 mega projenin daha açılışı yapılacak. 3. Boğaz Köprüsü 26 Ağustos, Avrasya Tüp Geçidi ise yılın son ayında hizmet vermeye başlayacak

Yıl sonuna dek 3 mega proje hizmete açılacak

2016 yılı, yapım çalışmaları büyük bir hızla devam eden 3 mega projenin açılışına tanıklık edecek. 30 Haziran'da açılışı yapılacak Körfez Geçişi-Osman Gazi Köprüsü'nü takip eden aylarda, önce Üçüncü Boğaz Köprüsü-Yavuz Sultan Selim ve Avrasya Tüp Geçişi'nin açılışı gerçekleşecek. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılışı 26 Ağustos'ta, Avrasya Tüp Geçidi'nin açılışı ise 20 Aralık'ta hizmete açılacak. 

Bakan Arslan'dan açıklama
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, devam etmekte olan projelerin dünyanın en büyük projeleri arasında yer aldığını söyledi. Mega projelerin üç tanesinin, yıl sonuna dek hizmete alınacağını ve atılımla birlikte Türkiye ulaşımının dünya standartlarına ulaşacağını söyleyen vurgulayan Arslan:

"Osman Gazi Köprüsü ileKörfez çevresinde 2 saate yakın süren yol, 4  dakikaya düşecek. Köprü inşaatında son aşamaya gelindi. Bayramdan önce 30  Haziran’da açılışı yapılacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ise  demiryolu hattı bağlantısı da tamamlandıktan sonra uluslararası düzeyde  demiryolu ağının da önemli bir parçası olacak. " ifadelerini kullandı. 

 

Yıl sonuna dek 3 mega proje hizmete açılacak

 

Avrasya Tüneli Aralık'ta açılıyor
Bakan Arslan, denizin 106 metre derinliğinde inşa edilen Avrasya Tüp Geçişi projesinin de 2017 yılının Ağustos ayında açılacağı vaat edilmesine rağmen, erkenden tamamlanacağını ve 20 Aralık'ta hizmete gireceğini belirtti. Boğaz Köprüsü trafiğinde önemli bir rahatlama yaşatacak projenin yılda 52 milyon saat ve 160 milyon litre yakıt tasarrufu sağlayacağını da söyleyen Arslan:

"Proje 1 milyar 250 milyon TL'ye mal oldu..." dedi.