Yılın 8 ayında yerel yönetimlere 6 milyarlık kredi verildi

2016 yılının ilk 8 ayında İLBANK üzerinden yerel yönetimlere 6 milyarlık kredi tahsis edildi. Yerel yönetimlere hibe edilen miktar ise 500 milyon TL'yi buldu.

Yılın 8 ayında yerel yönetimlere 6 milyarlık kredi verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İLBANK aracılığıyla yerel yönetimlere 6 milyarlık kredi sağladı. Yine yılın ilk 8 ayında tahsis edilen hibe ise 500 milyon TL'yi buldu. 

2016'nın ilk 8 ayında 150 iş tamamlandı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, yerel yönetilerin ihtiyaçlarının karşılanması ve şehir yaşamının modernlemesi adına yatırımların sürdüğü belirtildi. Yapılan açıklamada, bu yılın Ocak-Ağustos döneminde şehircilik sektöründe 150 işin tamamlandığına dikkat çekildi. 

İLBANK'tan doğu ve güneydoğu için seferberlik: 8 milyon TL'lik kaynak
Alyapı, üstyapı ve şehircilik alanlarında yapılan yatırımlarla yerel yönetimlere desteğin sürdüğünü ve İLBANK'ın özellikle doğu ve güneydoğu kentleri için kolları sıvadığını vurgulayan açıklamada: "Terör saldırıları ile alt ve üstyapıları ciddi hasar gören ve kullanılamaz ehale gelen Hakkari'nin Yüksekova, Şırnak'ın Silopi, Cizre, İdil ve merkez ilçelerine yaklaşık 8 milyon lira kaynak aktardı. Bölgeye aktarılan bütçe ile içme suyu ve kanalizasyon onarımları yapılacak." ifadelerine yer verildi.

Kentlerin sorunlarını çözüm yolunda
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İller Bankası'nın yerel yönetimlere sunduğu destekle birlikte çok sayıda sorunun çözümünde rol oynadığını vurgulayarak: "Daha önce olduğu gibi bugün de finansal, teknik ve proje desteklerini artırarak sürdürecektir..." şeklinde konuştu.