Yıllarca bozulmayan yol yapmak mümkün mü?

Türkiye'nin ilk beton yolu 2004 yılında Afyonkarahisar'da inşa edilmişti. Özellikle ağır araçların geçişine 4 bin gündür dayanan "beton yol" neredeyse hiç onarım çalışmasına uğramadan bugüne dek gelmeyi başardı

Yıllarca bozulmayan yol yapmak mümkün mü?

İlk kez 2004 yılında Afyonkarahisar'da deneme amaçlı olarak inşa edilen Türkiye'nin ilk beton yolu, 11 yıldır bozulmadan günümüze dek gelmeyi başardı. Beton yol üzerinde incelemelerde bulunan uzmanlar, yolun bu kısmının 14 yıl daha, herhangi bir bakım onarım çalışması yaşanmadan kullanılabileceği kanaatinde...

Karayolları ile Çimento Birliği protokolüyle yapılmıştı
Karayolları Genel Müdürlüğü ile Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği arasında imzalanan bir protokol ile ilk kez 2004 yılında Afyonkarahisar'a açılan beton yol, çoğu ağır tonajlı günlük 30 binden fazla araca rağmen bakım hizmeti almadan bugüne dek gelmeyi başardı. Afyon-Ankara bölünmüş karayolunun Afyonkarahisar'a gidiş yönünde 5 ve 7. kilometreler arasında yer alan 2 kilometrelik yolun karşı istikametine ise aynı yıl sıcak asfalt yapılmıştı. Aradan geçen 11 yılda asfalt yolda sürekli yenileme ve yama çalışmaları yürütülürken, beton yola herhangi bir onarım hizmeti yapılmadığı belirtildi. Beton yolun maliyeti 1 milyon 260 bin TL düzeyindeydi. 

Yıllarca bozulmayan yol yapmak mümkün mü?

Beton yollar 100 sene dayanır mı?
Beton yolların bir asırı aşan süre kullanılabileceğini söyleyen Çimsa Çimento Proje Müdürü Gökhan Arıkoğlu, 4 bin hizmet gününün ardından beton yolda oluşan çatlakların rötre çatlakları olduğnu ve yolun taşıma gücünde herhangi bir bozulma oluşmadığını belirtti. Arıkoğlu, Afyonkarahisar'da yapılan beton yoldan edinilen tecrübe ile Eskişehir'de inşa edilen yolun Türkiye'nin en iyi örneği olduğunu da hazırlatarak:

"Beton yollar 100 seneyi aşkın bir süre kullanılabilir. Eskişehir örneğiyle birlikte Türkiye'de de beton yol yapımının yaygın olarak kullanılabileceğini, teknik ve ekonomik olarak irdelendiğinde ise beton yolun daha verimli ve kullanışlı olduğunu österemek istedik..:" şeklinde konuştu.