Yılmaden Holding CCX'in madenlerini satın aldı

Brezilyalı EBX Grubu’nun Kolombiya’da sahibi olduğu CCX kömür madenleri Yıldırım Şirketler Grubu’nun iştiraki Yılmaden Holding tarafından satın alındı

Yılmaden Holding CCX'in madenlerini satın aldı

Yıldırım Şirketler Grubu’nun iştiraki Yılmaden Holding, Brezilyalı EBX Grubu’nun Kolombiya’da sahibi olduğu CCX kömür madenlerini satın aldı. Eylül ayında Kolombiya’nın Bogota kentinde atılan imzalarla devir süreci başlamış oldu. Yılmaden Holding’in satın aldığı varlıklar arasında Kolombiya’nın Cañaverales ve Papayal kentlerindeki açık maden sahalarıyla San Juan kentindeki yer altı madeni bulunuyor.

Yılmaden Holding'den büyük satın alma
Yıldırım Şirketler Grubu’nun iştiraki olan Yılmaden Holding, Kolombiya’da bulunan CCX kömür madenlerinin satın alma anlaşmasını 19 Eylül’de Bogota kentinde imzaladı. 2013 yılında ön anlaşması imzalanan projede sona varılarak CCX şirketinin tüm varlıkları Yılmaden Holding’e geçmiş oldu. Kolombiya’nın Cañaverales ve Papayal kentlerindeki açık maden sahalarının ve San Juan kentindeki yer altı madeninin yanında sözleşme kapsamında CCX madenlerinin demir yolu ve Dibulla Limanı işletme hakları da Yıldırım Şirketler Grubu’na geçti. Ülkede milli bir proje olarak görülen madenlerin geliştirilmesi için Kolombiya hükümetinden tam destek alınıyor.

Büyük üretim kapasitesi
Yılmaden bünyesinde kurulan YCCX şirketine geçen maden sahalarında muhtemel rezervin 6 milyar ton olduğu hesaplanıyor. Bu potansiyel rezerv içinde madenlerin kanıtlanmış kömür rezervinin 716 milyon ton olarak tespit ediliyor. Madenlerde yeni rezerv tespit çalışmaları 2017’de başlayacak. Yılmaden Holding’in işletmeyi üstlenmesiyle YCCX’te Kuzey ve Güney Amerika kıtalarının en büyük yer altı kömür işletmeciliği hayata geçirilecek. Dünyanın en kaliteli, düşük küllü ve düşük kükürt oranına sahip temiz kömürü YCCX tarafından üretilecek. Ağırlıklı olarak enerji ve demir çelik sektörlerine yönelik üretilecek kömür 6300 ve üzeri kalorifik değeriyle dikkat çekiyor. Yılda 10 milyon ton ile başlayacak üretim, kademe artırımıyla yılda 35 milyon tona çıkarılacak.

Yıldırım Şirketler Grubu bünyesine katılan YCCX lojistik varlıkları arasında yeni Dibulla Limanı projesi ve 180 kilometrelik demir yolu projesi de bulunuyor. Dibulla Limanı’nın, yılda 50 milyon ton kömür ihracatı yapacak kapasitede, Capesize büyüklüğündeki gemilere hizmet verebilecek şekilde inşa edilmesi planlanıyor. Projenin toplam 5 milyar dolarlık bir ekonomik değer yaratacağı hesaplanıyor. Yılmaden Holding, YCCX yatırımında üretim operasyonu için uluslararası stratejik ortakları kabul etmeyi planlıyor.

YCCX satın almasıyla Yılmaden, bir ayda ikinci atılımını gerçekleştirmiş oldu. Yılmaden Holding, ABD’de faaliyet gösteren Bear Metalürji Şirketi’ni satın alarak ferrovanadyum ve ferromolibden pazarına da giriş yapmıştı. Krom ve ferrokrom alanında Türkiye, İsveç, Rusya ve Kazakistan’da maden ve fabrikaları bulunan Yılmaden Holding, Bear Metalürji satın almasıyla birlikte ferrovanadyum (FeV) ve ferromolibden (FeMo) pazarına da giriş yapmış oldu. Bear Metalürji’nin ürettiği FeV ve FeMo alaşımları, demir çelik endüstrisinde kullanılan değerli metaller olarak biliniyor. Bu satın almayla birlikte dünyanın en büyük dördüncü krom üreticisi olan Yılmaden Holding, demir alaşım ürünleri portföyünü de genişletmiş oldu.