Yine asansör kazası, yine ihmal

İzmir'de meydana gelen ve 4 işçinin yaralanmasıyla sonuçlanan asansör kazasıyla ilgili çalışmalarını sürdüren Bilirkişi heyeti, yine çok sayıda ihmal tespit etti

Yine asansör kazası, yine ihmal

İzmir'de meydana gelen ve 4 işçinin yaralanmasıyla sonuçlanan asansör kazasıyla ilgili çalışmalarını sürdüren Bilirkişi heyeti, yine çok sayıda ihmal tespit etti. Bilirkişi Heyeti tarafından yürütülen çalışmalardan elde edilen ilk bulgulara göre, işçilerin yaşam halatı olmadığı, yük kaldırma cihazında gerekli tedbirlerin alınmadığı ve dengesiz yüklemeye karşı tertibatın bulunmadığı ortaya çıktı.

4 işçi ağır yaralı
İzmir Karşıyaka'da yapımı sürmekte olan inşaat halindeki bir binanın asansörü, binanın dış kaplama işlerini yapan işçileri taşırken arızalandı. Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, onuncu kat seviyesinden düşen asansörün üzerinde bulunan işçiler Erkan Gönül, Sefer Güven, Fikret Keser ve Anıl Cenikli yaralandı. Yaralılar çeşitli hastanelerde tedavi altına alınırken durumlarının ciddiyetini koruduğu açıklandı.

İzmir'de yaşanan asansör kazasında 4 işçi yaralandı

Dört uzmandan oluşan bilirkişi
Yaşanan asansör kazası vesilesiyle harekete geçen Savcılığın talimatı doğrultusunda Elektrik Mühendisleri ve Makine Mühendisleri Odası İzmin Şubesine bağlı dört mühendisten oluşan bilirkişi heyetinin yaptığı ilk incelemelerde ise, dört işçinin malzeme ile birlikte asansöre bindiği ve bu sırada dişlinin kopması ve fren fonksiyonunun arızalanması nedeniyle asansörle birlikte aşağıya düştükleri tespit edildi. Bilirkişi heyetinin yaptığı ilk incelemeler sonrasında yük kaldırma cihazında gerekli emniyet tedbirlerinin alınmadığı, paraşüt tipi halatların yetersiz olduğu, yaşama halatlarının olmadığı, canlı girişini engelleyen bir alanın da oluşturulmadığı tespit edildi. Bilirkişi heyeti, aşırı ve dengesiz yüklemeye karşı da güvenlik tertibatının yetersiz olduğu sonucuna vardı.