Yingli Solar ilk çeyrekte 72.8 milyon dolar kâr

Çin Merkezli güneş paneli üreticisi Yingli Solar, 2016 yılının ilk çeyreğinde 72.9 milyon ABD dolarlık kâr gerçekleştirdiğini açıkladı

Yingli Solar ilk çeyrekte 72.8 milyon dolar kâr

Dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden, Çin merkezli Yingli Solar, 2016 yılının ilk üç ayında 72.8 milyon dolarlık kâr açıkladı. Mali sonuçları değerlendiren Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, 2016 yılının ilk çeyrek dönemindeki başarının önemine dikkat çekti.

Dünyanın en büyük üreticilerinden
Açıklamasında Yingli Solar'ın tüm dünyada araştırma ve geliştirmeye en çok önem veren şirketlerden biri olduğuna dikkat çeken Kılıç: "Bundan önceki yıllarda olduğu gibi 2015 yılında da Ar-Ge çalışmalarına rakiplerine oranla daha fazla yatırım yaparak verdiği önemi gösterdi. 61,3 milyon dolarlık yatırımıyla dünyanın en çok Ar-Ge yatırımı yapan Çinli güneş paneli üreticileri arasında lider konumuna yükseldi" ifadelerini kullandı. 

Firmanın 2016 yılının ilk çeyreğinden tüm dünyada 508.1 MW güneş paneli satışı gerçekleştirdiğini ve 2016 yılının ikinci çeyreğinde de 580 MW ila 620 MW seviyesinde satış yapmayı planladıklarını vurgulayan Uğur Kılıç, Türkiye'deki pazar payının ise korunduğunu belirtti. Kılıç, geçtiğimiz ay açılışı yapılan Konya Kızören güneş enerjisi santralinde 75 bin adet Yingli Solar paneli kullanıldığının da altını çizerek:

"Özellikle Japonya’ya yapılan satışların global satışlarda olumlu etkisi büyük. Yeni pazarlara yapacağımız satışlarla ve Türkiye’de hayata geçecek olan yeni güneş enerjisi santralleri projeleriyle Yingli Solar markası hem dünyada hem de ülkemizde hızla büyüyecek..." dedi.