Yingli Solar'dan Kahramanmaraş'a dev yatırım

Yingli Solar, İskur'un Kahramanmaraş tesislerine 1 MWp (1001.7kWp) kapasiteli bir güneş santrali kurdu.

Yingli Solar'dan Kahramanmaraş'a dev yatırım

Yingli Solar, Türkiye'de ilk kez hem çatı kaldırma hem de arazi tipi sistemin bir arada kullanıldığı güneş enerji panellerinin kullanıldığı projesini Kahramanmaraş'ta hayata geçirdi. United Solar işbirliği ile tekstil şirketi İskur'un Kahramanmaraş tesislerinde inşa edilen güneş enerji santralı 1 MWp kapasitesine sahip olacak. Santralin yılda 1.64GWh elektrik üretmesi hedefleniyor.

Yingli Solar'dan Kahramanmaraş'a dev güneş enerjisi yatırımı
Dünyanın önde gelen fotovoltaik güneş paneli üreticilerinden biri ola Yingli Solar, İskur'a ait Kahramanmaraş tesislerindeki güneş enerjisi santralinde güneş panellerini ilk kez hem çatı hem de araziye monte etti. Türkiye'de ilk kez uygulanan bu yöntem, United Solar işbirliği ile hayata geçirildi. Mühendislik ve kurulumunu United Solar'ın yaptığı panel, Şubat 2016'da devreye alındı.

Yingli Solar'ın diğer projeleri hakkında bilgi almak için tıklayın...

Projeyle ilgili bilgi aktaran Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç,İskur fabrikası için gerçekleştirilen projenin bölgede bir benzerinin daha bulunmadığını vurgulayarak:

"Güneşten elektrik üretimi yapmak isteyen yatırımcıların yanında olmaya uluslararası tecrübemizle devam edeceğiz. Ülkemizin güneş enerjisi potansiyeli Avrupa’daki pek çok ülkeden daha fazla. Bu fırsatı avantaja çevirmek yatırımcının elinde. Bu sebeple 2016 yılında güneş enerjisi yatırımlarının hızla artacağını öngörüyorum." ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş'ta öncü bir porjeye imza atmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını söyleyen İskur Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Kurtul, Yingli Solar güneş panellerinin performansına inandıklarını belirtirken, United Solar Genel Müdürü Cemal Nacaroğlu da:

"Bu tercihimizdeki en büyük etken, alanında iki kez dünya pazar lideri olmuş Yingli Solar’ın güneş enerjisi santrallerinde yüksek performans, sürdürülebilir uzun soluklu performans sağlayan bir marka olmasıdır.” dedi.