Yoksula da zengine de faiz desteği

Binası yıkılma riski taşıyan vatandaşlara ‘Bakanlık’ tarafından verilecek faiz desteğinde yoksul zengin ayrımı yapılmayacak

Yoksula da zengine de faiz desteği

11 Aralık 2012
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 6306 sayılı yasa çerçevesinde riskli evini yıktıran 100 bin kişiye, 400 milyon liralık ‘faiz’ desteği vermeye hazırlanıyor. Bakanlık sadece deprem, sel, çığ gibi doğal afet riski altındaki konut sahiplerine değil; binası ekonomik ömrünü tamamlayan, çökme ya da yıkılma tehlikesi olan herkese faiz desteği verecek. Bu desteği verirken varlıklı ya da yoksul ayrımı da yapmayacak. Bakanlık yetkilileri, 6306 Sayılı Yasanın yoksula konut edindirme yasası değil, afet riski altındaki alanları dönüştürme yasası olduğuna dikkat çekerek, Anayasa’nın eşitlik ilkesi gereği bu tür alanlarda yaşayan herkesin kredi desteğinden yararlanma hakkına sahip olduğunu belirttiler. Binası için ‘risklidir’ raporu alan hak sahipleri kentsel dönüşüm kredisi almak için bankalardan birine başvuracak. Kişiler, başvuruyu tek bir bankaya ya da farklı bankalara yapılabilecek. Kredi talebini alan banka, hak sahibinin ‘kredi kullanmaya’ uygun olup olmadığını araştıracak. Kişiyi kredi vermeye uygun bulursa, risk tespit raporuyla birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirecek. Bakanlık da faiz desteğine onay verecek.

Daire başına 100 bin liradan en fazla 500 bin lira
Bakanlık ‘özel hesaptan’ her bir daire için en fazla 100 bin liraya kadar kullanılacak krediye ‘faiz’ desteği verecek. Ancak 20 daireli bir apartmanda 7 dairesi olan kişiye en fazla 500 bin liralık kredi için ‘faiz desteği’ verilecek.