Yoksulluğa karşı "inşaat" kozu

"Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah" temasıyla gerçekleştirilen 6. Boğaziçi Zirvesi kapsamında yapılan "Uluslararası Müteahhitlik Paneli"nde inşaat sektörünün refah seviyesini artırmadaki rolü masaya yatırıldı

Yoksulluğa karşı

Bu sene altıncı kez gerçekleştirilen Boğaziçi Zirvesi'nin an temasını "Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah" oluşturdu. Uluslararası İş Birliği Platformu tarafından TİM ev sahipliğiyle düzenlenen zirve kapsamında düzenlenen "Uluslararası Müteahhitlik Paneli"nde ise gayrimenkul sektörünün refaha ulaşmadaki rolü değerlendirildi. 

İnşaat sektörü "yoksulluk" problemini nasıl çözer?
Panelde toruyar Ağaoğlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Üyesi Burak Kutluğ, başlangıçta tasarruf ekonomisi uygulayan Türkiye'nen artık "tasarrufun yatırıma çevrildiği" bir sisteme dahil olduğunu vurguladı. Türkiye'nin en önemli gücünün genç nüfus olduğunu ve bu var olduğu sürece yatırımların da üreceğini söyleyen Kutluğ, buna karşın eğitim, ulaşım, sağlık ve internet gibi alanlarda da gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olduğumuzu söyledi. Kutluğ:

"10 senelik hedeflere bakıldığında Türkiye için yaklaşık 300 milyar dolarlık bir altyapı yatırımı ihtiyacından bahsediliyor. Hükümetin açıkladığı dönüşüm hedeflerini yakalamak için ülkemizin lider sektörü olan inşaat ve müteahhitlik üzerinden hızlıca aksiyon alınmalı ve bu dönüşümler sağlanmalı” dedi.

Türk müteahhitleri dünyanın her yanında
Uluslararası Müteahhitler Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Emre Aykar da, 2000'li yıllardaki kriz ortamını uluslararası alanlara açılarak atlatmayı başaran Türk müteahhitlik şirketlerinin artık dünyanın her bölgesinde 25 milyar dolar değerindeki yeni projeleri imza atmaya başladığını söyledi. Konuşmasında iklim dengeleri ve ekonomik değerler arasındaki dengeye de dikkat çeken Akyar, önlem alınmadığı taktirde 2050 yılına kadar öngörülen sera gazi salınımı miktarının da günümüzdeki değerlerin iki katına çıkacağını belirtti.

Yoksulluğa karşı "inşaat" kozu

100 milyar dolarlık sözleşme bedelleri
Panelde konuşan EMAAR CEO'su Ozan Balaban da Türk şirketlerinin karar alma anlamında her coğrafyaya uygun esneklik ve dinamizme sahip olduğunu; buna karşın patron şirketi olma halinin kâr beklentilerini yüksek hale getirdiğini belirterek: 

"Bu yaklaşım da sektöre ve şirketlere ayrı bir dinamizm getiriyor. Sektör olarak tüm dünyada imzaladığımız yıllık 25 milyar dolarlık sözleşme bedellerini 100 milyar dolar seviyesine taşımalıyız" dedi.