Yöresel mimari canlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 'Yöresel Mimari Projesini' hayat geçirmeye başladı. Bakanlık Şanlıurfa ve çevresinde yöresel mimari özelliklere uygun 12 tip konut projesi hazırladı.

Yöresel mimari canlanacak

25 Haziran 2014/Emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yöresel yerleşim dokusu ve yaşam şartlarını, yöresel mimari cephe özelliklerini, kullanılan yerel malzemeleri tespit ederek “Yöresel Mimari Projesini” hayat geçirmeye başladı.

Yöresel Mimari projesi kapsamında bakanlık Karabük (15 tip), Rize (15 tip), Amasya (15 tip), Trabzon (12 tip) ve Edirne (12 tip), Balıkesir (12 tip), Bursa (12 tip)  illeri ve çevresinde yöresel mimari özelliklerini yansıtan konut projelerini tamamladı.

Bakanlık yöresel mimariye uygun projelerinden en sonuncusunu Şanlıurfa da hayata geçirecek. Bakanlık bu kapsamda Şanlıurfa ve çevresinde yöresel mimari özelliklere uygun 12 tip konut projesi hazırladı.

Büyük aile yapısı dikkate alınarak inşa edilecek konutlarda; avlular geniş olacak. Oda ve eyvan sayıları arttırılacak.

Üç tarafı kapalı, sofaya açılan üstü kapalı mekânlar
Şanlıurfa'da kaynağı geleneksel Ortadoğu mimarisine dayanan eyvanlar tercih edilecek.

Çoğunlukla zemin katta yer alan iki tarafında da odalar yer alan eyvanlar sıcak yaz günlerinde oturulan, yemek yenilen, yatılan ve bazı gündelik işlerin yapıldığı yerler olarak biliniyor. Şanlıurfa da yapımına başlanılacak olan konutlarda bulunacak dikdörtgen planlı olan eyvanlar,  hem yazlık ve hem kışlık olacak.