YÖRESEL MİMARİ YENİ PROJELERE İLHAM VERECEK

Kentsel dönüşümü bir fırsat olarak gören Emlak Konut GYO ve TOKİ, Türkiye’nin geleneksel ve bölgesel mimarisini projelere taşımak istiyor. Bu kapsamda “7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması” düzenlenerek, sonuçları belirlendi

YÖRESEL MİMARİ YENİ PROJELERE İLHAM VERECEK

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve  Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen “7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması”nın sonuçları belirlendi. Kazanan eserler hayata geçiriliyor. Ödül törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un yanı sıra jüri üyeleri, ödül sahibi öğrenci ve mimarlar katıldı.

“7 İklim 7 Bölge Gelenekten Geleceğe Ulusal Mimari Proje Yarışması” , mimarlara ve mimarlık 4. sınıf öğrencilerine açık olarak düzenlendi. Serbest, ulusal ve tek kademeli olarak gerçekleştirilen yarışmada başvuruların jüri tarafından değerlendirilmesi ile birlikte sonuçlar belirlendi.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum,  uzun yılların deneyimleriyle meydana gelen geleneksel mimarinin, çevreye zarar vermeden konfor koşullarını sağladığını belirterek, “Gelişmekte olan Türkiye’de hızlı nüfus artışı ve köyden kente göçlerin sonucunda  yoğun konut talepleri hızla artmıştır. Bu yarışmalar geleceğin şehir vizyonunu şekillendirmekte önemlidir. Ulusal Mimari Proje yarışmamız vesilesiyle bu değerlerimizi hatırlamak ve korumak amacıyla projeler geliştiren öğrenci ve mimarlarımızı kutluyorum. Türkiye’mize kazandıracakları projeleri bir an önce hayata geçirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Kazanan Eser Hayata Geçiriliyor

Her bölgenin kendi yerel özellikleri ve iklimine göre 7 farklı bölgenin tasarımlarını içeren yarışmada; para ödülünün yanı sıra kazanan eserler kendi bölgelerinde hayata geçirilebilecek. Türkiye’nin 7 bölgesi için ayrı ayrı değerlendirilerek ödüllendirilenler, yarışma şartnamesine göre, Marmara bölgesi dışındaki diğer bölgeler yarışma alanı olarak belirlenen alanı kendi bölgelerinde var olan bir alan gibi değerlendirdi ve o bölge için proje geliştirdi. Her bölgenin dereceye giren projeleri kendi bölge yarışmacıları arasından seçildi.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye’nin ulusal planların yapılmadığı bir ülke olduğunu ifade ederek, bölgelerin ve kentlerin ulusal planlara göre şekillenmesi  gerektiğini vurguladı. TOKİ’nin ortaya koyacağı modellemelerle bu konuda öncülük yapabileceğini dile getiren Topbaş, cumhuriyetin ilk dönemlerinde ortaya çıkan mimari güzelliklerin ne yazık ki devam ettirilmediğini, 1940’lı yıllardan itibaren başlayan sanayileşme süreciyle ortaya çıkan yoğun göç dalgası ile tarih ve doğada ciddi tahribat oluştuğunu aktardı. Kentsel dönüşümün bir rant dönüşümü olmaması gerektiğinin altını çizen Topbaş, özellikle TOKİ’nin burada bir modelleme yapması gerektiğini ifade etti.

Dikeyden yataya geçiş başlıyor

Ulusal Mimari Proje Yarışması ödül töreninde konuşan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Sayın Başbakanımızın önerileri ve bilgileri dahilinde konutlarımızda dikey mimari yapıdan yatay mimari yapıya geçiş için hazırlıklarımızı tamamladık. Buna yönelik projelerimizi uygulamaya başladık” dedi. Turan, hükümetin ve TOKİ’nin bir başka önceliğinin kentsel dönüşüm olduğunu belirterek, "TOKİ’nin sosyal konut üretimi içindeki kentsel dönüşüm payı şu anda yüzde 15’ler civarındadır. İnşallah yakın bir süreçte üreteceğimiz sosyal konutların yüzde 40 kadarı kentsel dönüşüm odaklı olacaktır" açıklamalarını yaptı. 

Proje Bilgisi: Yeni Proje