Ytong'dan Mimari Fikir Yarışması

Türk Ytong, "Kültürel Süreklilik Aracı Olarak Mimarlık" konulu bir fikir yarışması başlatıyor

Ytong'dan Mimari Fikir Yarışması

26 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Türk Ytong bünyesinde faaliyet gösteren "Ytong Akademi" "Kültürel Süreklilik Aracı Olarak Mimarlık" konulu, "Ytong Mimari Fikir Yarışması" başlatıyor. Yarışma, bugünün mimarlık ve kent ortamına eleştirel bir bakış açısı geliştirmeyi hedefliyor. 

Tüm süreçleri dijital bir platform üzerinden ve her türlü medya sunumuna açık olacak şekilde yürütülecek yarışma, dönüşüm perspektifinden hareketle geçmişten geleceğe mimarlığın özgün temellerini araştırıyor. Sınırlayıcı bir yer tarifi yapılmayan yarışmada, katılımcılar isterse bir mekan, bir sokak, bir meydan vs. ele alarak yarışma konusunu yorumlayabilecek ya da fikirlerini kavramsal biçimde ele alabilecek. Yarışma ile kent yaşamına, mimarlığın düşünce ve tasarım alanına katkıda bulunmayı amaçlayan yarışmada dereceye girmeyi başaran katılımcılara 14. Uluslararası Mimarlık Bienali’ne seyahat ödülü verilecek. Kazananlar 3 gün süreyle Bienali ziyaret edecek ve jüri üyeleri ile birlikte Venedik kentinde mimarlık deneyimlerinin paylaşılacağı bir gezi yapacak. Ytong ayrıca kazanan eserleri Ytong Akademi altında oluşturacağı dijital kütüphanede paylaşarak, bir başvuru kaynağı oluşturacak.

Katılım koşulları ve jüri üyeleri
Mimar, kentsel tasarımcı, şehir ve bölge plancılara ve bu alanlarda öğrenim gören öğrencilere açık olan yarışmaya ekip ya da bireysel olarak başvurulabilecek. Yarışmanın jüri üyeleri ise şöyle: TCA-Tuncer Çakmaklı Architects Kurucusu Tuncer Çakmaklı, Çırakoğlu Mimarlık Kurucusu Alişan Çırakoğlu, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Konuk ve YTONG Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nükhet Demiren...

 

Firma Bilgisi: Ytong