Ytong'lu yapılarda güçlü enerji tasarrufu

Türk Ytong, blok ürünlerinde 2,5 MPa olan basınç dayanımı değerini koruyarak, ısı yalıtım performansını artırmayı başardı

Ytong'lu yapılarda güçlü enerji tasarrufu

Türk Ytong, enerji verimliliği ve çevre koruma konularına odaklanmayı sürdürüyor. Türk Ytong, blok ürünlerinde 2,5 MPa olan basınç dayanımı değerini koruyarak, ısı yalıtım performansını artırmayı başardı. Ar-Ge çalışmalarıyla Ytong duvarların ısıl iletkenlik hesap değerini %15 daha iyileştirerek 0,13 W/mK'dan 0,11 W/mK'e düşüren Ytong, böylece sağladığı enerji tasarrufunu da aynı oranda artırmış oldu.

Türk-Ytong

Türk Ytong'dan enerji tasarrufu
Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, yeni nesil duvar bloklarıyla örülen duvarlarda ısıl iletkenlik hesap değerlerinin iyileştirilerek λh=0,11 W/mK değerine ulaştığını söyledi. Enerji verimliliği ve çevre koruma odaklı Ar-Ge çalışmaları sonucunda bu değere ulaşıldığını belirten Erel, böylece yapılarda kullanılan ısıtma ve soğutma enerjisinden önemli ölçülerde tasarruf sağlanacağını ifade etti. Erel, yalıtım performansı arttırılmış Ytong duvarların birçok projede ilave yalıtım katmanına gerek kalmadan yapının ısı yalıtım projelerinin çözülebildiğini, böylece yapının dış cephelerinin A1 sınıfı hiç yanmaz yangın sınıfına kavuştuğunu söyledi. Türk Ytong, tüm fabrikalarında üretilen Ytong bloklar için geçerli olan Ulusal Teknik Onay (UTO) Belgesi'ni, İnşaat Teknik Değerlendirme ve Bilimsel Araştırma Kurumu (İTBAK)'dan aldı.

Firma Bilgisi: Ytong