Yüksek Mimar Murat Kader yarattığı kentle ödül aldı

International Property Awards’ta birçok kez ödül alan Yüksek Mimar Murat Kader, bu kez Tanzanya’da yarattığı Safari City ile ödüllendirildi

Yüksek Mimar Murat Kader yarattığı kentle ödül aldı

Düzenlenmeye başladığı 1995 yılından bu yana, gayrimenkul sektörünün en önemli ve en prestijli yarışmalarından biri olan International Property Awards’ta birçok kez ödül alan Yüksek Mimar Murat Kader, bu kez Tanzanya’da yarattığı Safari City ile ödüllendirildi.

Tanzanya hükümeti yeni oluşturduğu Safari City kentini Türkiyeli mimara emanet etti
Tanzanya Aruja'da, her yıl büyük göçün yaşandığı Serengeti'nin hemen kıyısında konumlandırılan 2,5 milyar dolarlık yatırımla kurulacak üç etaplı Safari City projesi, Yüksek Mimar Murat Kader’e ödül getirdi. Arusha'da 55 bin kişilik nüfusun yaşayacağı şekilde tasarlanan, 7 bin üniteden oluşan uydu kentte, otelden kamu binalarına, okullardan sosyal tesislere kadar her türlü yapı yer alıyor.

Safari City insan, doğa ve şehir arasındaki ilişkileri tekrar sorgulayan, 55 bin kişilik nüfus için dengeli dağılımı ve toplumdaki her kesime uygun konut tiplerini sunabilen, göz formundaki ticari merkezi ile hem gelişen hem de doğaya saygılı bir şehir yaşamının öne çıktığı proje olarak dikkat çekiyor. Bu özelliğiyle yani konumu gereği kent ve kır fonksiyonlarının her ikisini bir arada barındıran Safari City’nin, “Koruma ve Kalkınma” arasındaki hassas dengeyi sürdürülebilir kılan kent tasarımı, International Property Awards tarafından Afrika’nın en iyisi, “African Best Architecture Multiple Residence 2014” seçildi. Bu ödül ile iki design group ödül sayısını 19’a çıkardı.
iki design group Kurucu Ortağı Yüksek Mimar Murat Kader, “Tanzanya hükümetinin TOKİ modelini örnek alarak, hasılat paylaşımı yöntemiyle yaptığı ve bizim de tasarımını üstlendiğimiz Safari City ile ödül almamız son derece gurur verici bir gelişme. Biz her zaman yaptıklarıyla yetinmeyen, her projesinde kendini aşmak için sonsuz bir enerji harcayan genç bir ekibiz. Çalışmalarımızın bu şekilde ödüllendirilmesi, bize rahatlık değil, daha fazla çalışma isteği veriyor” derken, hem çok mutlu olduklarını, hem de gelecek için yepyeni fikir ve projelerle kendilerini aşma konusunda daha da heyecanlandıklarını belirtti.
Murat Kader, ödülünü 3-4 Aralık 2014 tarihinde Dubai, The Madinat Jumeirah Hotel’de düzenlenecek törenle alacak.

Safari City 


İki design group:
Murat Kader ve Sema Eser Özsaruhan ilk olarak Marmaris Kültür Merkezi projesinde bir araya geldi. Farklı özelliklerini büyük bir uyum içerisinde kullanabildiklerini fark eden ikili 1995 yılında iki desing group’u kurdu. Şimdiye kadar yurt içi ve yurtdışında çok sayıda projeye imza atan iki design group, İstanbul’da Spine Tower, Emaar Square, Tema Park, Vadi İstanbul gibi büyük ölçekli projeleri üstlenmiştir. 70 kişilik bir kadroyla çalışan iki design group, Türkiye’nin en büyük tasarım şirketleri arasında yer alırken, Türkiye’de ve yurtdışında yaptığı projelerle katıldığı yarışmalarda toplam 19 ödül kazanmıştır.