Yüksek yoğunluklu kentlerde düşük katlı planların ustası Türkiye'de

8 Kasım tarihinde toplanacak Yeşil Rapido, 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı, dünyaca ünlü İngiliz Mimar Peter Berber'i konut edecek. Berber, yüksek yoğunluklu alanlarda uyguladığı düşük katlı kentsel konut planları ile tanınıyor.

Yüksek yoğunluklu kentlerde düşük katlı planların ustası Türkiye'de

Yeşil Rapido, Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl 3'üncü kez gerçekleştirilecek. Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım 2017 tarihinde toplanacak olan konferansın bu yılki teması, "Geleceğin Kentleri-Kentlerin Geleceği" olacak. Etkinlik dünyanın en önemli mimar ve akademisyenlerinin buluşmasına tanıklık edecek. 

Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

Yeşil Rapido, 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı için geri sayım başladı. 8 Kasım 2017 tarihinde düzenlenecek olan etkinlikte sürdürülebilirlik ve daha yaşanabilir yapılardan oluşan çevre kavramının altının çizileceği Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği teması ele alınacak. Sonuç odaklı paylaşımlara yer verilecek etkinlik, yapı, enerj yönetimi, toplu taşıma, çevre atık yönetimi gibi konutlarda uzmanları aynı çatı altında buluşturacak. 

Dünyanın önde gelen mimar ve akademisyenleri buluşuyor

Dünyanın önde gelen mimarlarından İngiliz Rob Allies ve Peter Barber'i de ağırlayacak etkinlikte Türkiye'nin önde gelen Sivil Toplum Kuruluşları, mimar ve akademisyenlerinin yanı sıra proje geliştirici firmaların temsilcileri, yapı sektöründen profesyoneller, kamu kurumları temsilcileri de yer alacak. Yapılan sunumlarda geleceğin kentleri masaya yatırılacak. Etkinliği katılan dikkat çeken isimlerin Başında Ünlü İngiliz Mimarlar Peter Berber ve Bob Allies'in yanı sıra Altınbaş Ün. Rektör Yrd. Prof. Dr. Emre Alkin de geliyor. İngiltere'nin en büyük mimarlık ve kentsel planlama ofislerinden biri olarak kurulan Allies and Morrison Mimarlık ve Kentsel Tasarım Ofisi'nin kurucularından biri olan Bob Allies, kurulduğu günden bugüne 41 adet RIBA Ödülü'ne layık görülen işlerin arkasındaki isim olarak dikkat çekiyor. Birleşik Krallık, Afrika, Ortadoğu ve Kuzey Amerika gibi bölgelerde önemli projelere imza atan Allies And Morrison'un kurucu ortaklarından biri olan Bob Allies, gelecekteki binaların yüksek performaslılığı, kuşaklar boyunca koşullara adapte olacak bina yatarımı, binaların gelecekteki küresel iklim değişiklikleri ve beklenmedik koşullara esnekliği ve iklimle uyum sağlayan nitelikleri başta olmak üzere deneyimlerinini Yeşil Rapido 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı kapsamında katılımcılarla paylaşacak. 

Yüksek yoğunluklu kentlerde düşük katlı planların ustası

Konferansın bir diğer katılımcısı ise dünyaca ünlcü İngiliz mimar Peter Berber olacak. Yüksek yoğunluklu alanlarda geliştirdiği düşük katlı kentsel planlar ile tanınan Barber, çok sayıda uluslararası ödülün de sahibi. Peter Berber, İngiliz konutlarının geleceği için model olarak lanse edilirken, mimarlığın niteliğiyle ilgili tanımlarıyla da dikkat çekti. Mimarlığı bir yönüyle  tasarım, zanaatkarlık ve malzemelerin birleşimi olarak tanımlayan Berber, diğer yandan konunun ekonomik, sosyal ve politik boyutlarına da dikkat çekmeye çalışmıştı. 

Yeşil Rapido 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı etkinlik bilgileri

Sonuç odaklı öneri ve yaklaşımların gerçekleştirileceği Yeşil Rapido 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı etkinlik takvim bilgileri ise şöyle:

- Etkinliğin Adı: Yeşil Rapido 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı
- Etkinlik Tarihi: 8 Kasım 2017
- Etkinliğin Gerçekleştirileceği Yer: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Yerleşkesi, Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu