Yüksekte Çalışma Yönetmeliğine ihtiyaç var

Kaya Safety Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya, yüksekte çalışmanın koşullarını ayrıca düzenleyen bir yönetmeliğe acil bir ihtiyaç olduğunu söyledi

Yüksekte Çalışma Yönetmeliğine ihtiyaç var

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldığını dile getiren Kaya Safety Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya, yüksekte çalışmanın koşullarını ayrıca düzenleyen bir yönetmeliğe acil ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Türkiye'de her yıl inşaat, telekomünikasyon ve enerji başta olmak üzere, yüksekte çalışmanın yaygın olduğu sektörlerde iş kazalarınınmeydana geldiğini belirten Ali Kaya, 'Son beş yılın iş kazası istatistiklerine baktığımızda her yıl ortalama 1400 kişi hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin neredeyse yarısı yüksekten düşme sonucu gerçekleşiyor. Ülkemizde yüksekte çalışmayla ilgili yönetmeliğin çıkarılması, yüksekten düşme sonucu gerçekleşen kazaların azalmasını sağlayacaktır.' dedi.

 Kaya Safety Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kaya

Kazalar ve kayıplar azalacak
Yüksekten düşme kategorisinin, dünyada iş kazalarından kaynaklanan yaralanmalarda ikinci, ölümlerde ise ilk sırada bulunduğunu belirten Kaya, yüksekte çalışma konusunun özel olarak ele alınması gerektiği vurguladı. Kaya, yüksekte çalışmayı düzenleyen yönetmelikle birlikte kazaların ve kayıpların azalacağına da dikkat çekerek:

'Yapı İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği'ne göre; seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda çalışma, yüksekte çalışmadır. İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (OSHA) istatistiklerine göre 3,4 metre üzerinde çalışırken düşen insanların yüzde 85'i hayatını kaybediyor. Eğitim ve dikkat eksikliği kazalara yol açıyor' şeklinde konuştu.