Yunanistan adalarını satıyor

Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'da şahıslara ait 17 ada satışa çıkarıldı. Kreditörler, yatırımcılara "temkinli" olun uyarısı yapıyor. Satışa çıkarılan adalar içinde en yüksek değer, 50 milyon Euro ile 4.5 kilometrekare büyüklüğündeki Omfori Adası'na ait

Yunanistan adalarını satıyor

Yapılan referandumla AB'nin kemer sıkma politikilarını reddeden Yunanistan'da şahıslara ait 17 özel adanın satışa çıkarıldığı duyuruldu. Satışa çıkarılan adalar hakkında değerlendirmelerde bulunan gayrimenkul satış uzmanları, yatırımcılara temkinli olun çağrısında bulundu. Uzmanlara göre, ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan'daki adalara yönelik girişimler kısa vadede risk içerse de uzun vadede kazançlı bir yatırım niteliği taşıyor

Ada satın almanın riskleri
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Gayrimenkul Piyasası Uzmanı Julian Walker, Yunanistan'ın eski para birimi Drahmi'ye dönme olasılığını hatırlatarak, Euro'nun para birimi olarak kullanılmasından vazgeçilmesi ve yeni bir para birimine geçilmesi halinde ev fiyatlarında düşüş yaşanacağını söyledi. Böylesi koşullarda ada satın almanın yatırım açısından karlı olmadığını belirten Walker'a göre, Yunanistan adaları uzun vadede kar potansiyeli içeriyor. 

Satılık adalar ve fiyatları
Satışa çıkarılan adalar içinde en pahalısı Omfori Adası. 50 milyon Euro'ya satışa çıkarılan ada 4.5 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip. Yüzölçümü en yüksek ada ise Dulichium.  Toplamda 5.4 kilometrekare büyüklüğündeki Dulichium'un satış değeri ise 40 milyon Euro. Adada 4 binden fazla zeytin ağacı, lüks bir otel, marina ve özel villa inşaatına uygun arazi donanımı bulunuyor. 

Dikkat çekici bir diğer ada ise 15 milyon Euro değeriyle St Thomas adası. 1.2 kilometrekarelik adada 2 köy bulunuyor. St Thomas adasının en önemli avantajı ise, deniz taksisiyle Atina'ya 45 dk'lik mesafede konumlanması.