Yunanistan’ın yarımada özelleştirmesine Doğuş da ortak

Yunanistan Hükümeti ‘Astir Palace Resort Vuliagmeni’ yarımadasının özelleştirmesinde Doğuş Holding’in de aralarında bulunduğu altı şirketten oluşan konsorsiyuma satışını onayladı

Yunanistan’ın yarımada özelleştirmesine Doğuş da ortak

19 Şubat 2014 / emlakwebtv
Doğuş Grubu, Arap yatırımcılarla birlikte, 300 dönümden oluşan ve ülkenin en değerli yarımadası olan Astir Palace Resort Vuliagmeni’ye yüzde 15 hisse ile ortak oluyor. Yunanistan Devlet Sermayesini Değerlendirme Kurumu (TAİDEP) tarafından satışa çıkarılan Astir Palace Resort Vuliagmeni’ni hisselerinin yüzde 85’i Türkiye’deki Finansbank’ın da sahibi olan Yunanistan Ulusal Bankası’nın (NBG) elinde bulunuyordu. Satıştan NBG, 320 milyon euro; TAİPED ise 80 milyon euro tahsil edecek. Yatırımcı, geri kalan yüzde 10’luk hisse için ise ayrıca 40 milyon Euro daha verecek. 53 milyon Euro’luk borç da ilave edildiğinde Astir Palace, yeni sahibine 493 milyon euro’ya malolacak. Yüzde 90’lık hisse devrinin yeni yatırımcıya bırakılması için ilgili yasal süreçler yürütülüyor. İmzaların ardından devir işleminin mart-nisan aylarında tamamlanması bekleniyor.

Yunanistan’da ekonomik kriz döneminden sonra en büyük özelleştirme
Doğuş Grubu’nun da yer aldığı özelleştirme, Yunanistan’da ekonomik kriz döneminde ‘toto’dan sonra gerçekleşen en büyük özelleştirme olarak kayıtlara geçti. Suudi Arabistan kökenli oluşum AGC Jermyn Street, 2 milyar euro Arap sermayeli AGC Equity Partners bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Otellere 2029, marinaya 2052 yılına kadar işletim hakkı verildi
Aralarında Doğuş’un da bulunduğu konsorsiyum, bölgedeki otelleri 2029, marinayı da 2052 yılına kadar işletecek. Astir Palace Resort Vuliagmeni bünyesinde, 123 yataklı Arion Resort & Spa oteli, 58 adet bungalov tipi ev, 160 yataklı The Westin Athens otel kompleksi ve faaliyet dışı olan Afrodit oteli bulunuyor.