Yunanistan'dan konut almak vatandaşlık hakkı getirmez

REMAX Türkiye Direktörü Gökhan Karahan krizle birlikte konutun yüzde 40 oranında değer kaybettiği Yunanistan'dan ev alarak AB vatandaşlığı elde etme hayalinin gerçeği yansıtmadığını açıkladı

Yunanistan'dan konut almak vatandaşlık hakkı getirmez

Ekonomik kriz içine düşen ve emlak piyasasının yüzde 40 oranında düşüş kaydettiği Yunanistan'a Türk yatırımcıları büyük ilgi gösteriyor. Yatırım planlarının diğer yakasında ise, yapılacak bu alımın Avrupa Birliği vatandaşlığını sağlayacağı umudu oluşturuyor. Çok sayıda yatırımcı, AB vatandaşı olma umuduyla birlikte Yunanistan'da konut yatırımına girişiyor.

Oturma vizesi vatandaşlık değildir
Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Remax Türkiye Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, söz konusu yatırımın AB vatandaşlığı anlamına gelmediğini söyledi. Yunan hükümetinin emlak yatırımı yapmak isteyen üçüncü ülke vatandaşlarına tanıdığı uzun süreli ulusal vize verme kararının yanlış anlaşıldığını belirten Karahan, "yatırımcıya vatandaşlık" verme gibi bir durumun bulunmadığı üzerinde durdu. 

250 bin EURO'nun üzerindeki yatırıma tanınan ayrıcalıklar
Yunanistan'a 250 bin EURO'nun üzerinde gayrimenkul edinen yabancı uyruklu kişilere oturma izni nitelikli vize verildiğini belirten Karahan: 

"Yunanistan'da 250 bin euronun üzerinde gayrimenkul edinen yabancı uyruklu kişilere oturma izni nitelikli vize veriliyor. Bu vize türü diğer AB ülkelerine serbestçe seyahat etmeyi de beraberinde getiriyor. Ancak bu uygulama ile Yunan veya AB vatandaşlığı elde edilebileceği yorumları gerçeği yansıtmıyor." ifadelerini kullandı.