Yunanistan'ın dev limanı Çinlilere satıldı

Yunanistan'ın en önemli limanlarından biri olan Pire, 368,5 milyon Euro karşılığında Çinlilere satıldı

Yunanistan'ın dev limanı Çinlilere satıldı

Yunanistan'ın en büyük limanı Pire'nin yüzde 67'lik hissesi, Çinli Cosco Group'a 368,5 milyan EURO karşılığında satıldı. Karar, Yunanistan Meclisi'nden büyük bir oy çokluğu ile geçti. 

Pire Limanı rekor fiyata Çinlilerin oldu
Yunanistan ekonomik krizin etkilerini yüksek bütçeli satışlarla aşmayı planlıyor. İlk satış haberi ise dün geldi. Ülkenin en büyük limanı olarak kabul edilen Pire, Çinli Cosco Group tarafından satın alındı. 300 koltuklu Yunanistan Meclisi'nin 223 oyla kabul ettiği satış işlemi ile Cosco, limanın yüzde 67'lik hissesini elde etti. Firma bu satış için 368,5 milyon Euro ödeyecek. 

Büyük çoğunluk evet dedi
Dün gerçekleştirilen görüşmelere katılan hükümet ortaklarından SYRIZA ve Bağımsız Yunanlar Partisi'nin evet oyuna ek olarak, muhalefet partileri Yeni Demokrasi, PASOK, Nehir ve Merkez Birliği de satışı destekleyen yönde oy kullandı. Diğer iki muhalefet partisi Altın Şafak ile Komünist Partisi ise oy kullanmadı. 

Cosco'dan görüşülen maddeler itiraz
Yunanistan Meclisi'nde görüşülmeye başlanan maddelere ise Cosco Şirketi'nin itiraz ettiği öğrenildi. Firmanın iddiasına göre görüşülen maddeler ile nisan ayında uzlaşılan maddeler arasında önemli bir farklılık bulunuyordu. Yunanistan denizcilik Bakanı Theodoris Dritsas da bu durumu kabul etmiş ve Cosco'nun itirazlarını değerlendireceklerini vurguladı.