Yurt dışındaki müteahhitlere destek

Bakan Erdoğan Bayraktar, "Şu anda dünyanın her yerinde iş yapabilecek yaklaşık 200-250 müteahhidimiz oluştu" dedi

Yurt dışındaki müteahhitlere destek

14 Aralık 2012
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Uluslararası İşbirliği Platformu'nun düzenlediği Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi'nin ikinci gününde ''Uluslararası Müteahhitlik Hizmetleri Açısından Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrasya Bölgelerinde Yeni Fırsatlar ve Projeler'' başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, iletişim ve ulaşımın artması, dünya ekonomilerinin birbirine yaklaşması nedeniyle dünya ülkelerinin birbiriyle bağımlı hale geldiğini, ülkelerin öne çıkan özelliğini diğer ülkelerle paylaşmak zorunda kaldığını söyledi.
Türkiye'nin müteahhitlik sektöründe ileride olduğunu, sektörün gerek komşu gerekse dünyanın farklı ülkelerinde başarılı işlere imza attığını kaydeden Bayraktar, dünyada yapılan her 25 işten 1'ini Türkler'in yaptığını aktardı.
Bakan Bayraktar, ülkenin müteahhitlik alanında yapılan iş sayısı açısından Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu belirterek, bu durumun ülkeye inşaat malzemelerinin kalitesi açısından yansıdığını kaydetti. Özellikle son 10 yılda ülkede 5 milyon konut üretildiğini ifade eden Bayraktar, "Şu anda dünyanın her yerinde iş yapabilecek yaklaşık 200-250 müteahhidimiz oluştu” dedi.

Yurt dışındaki müteahhitlere destek
Malzeme üretiminde hem fiyatların aşağı çekileceğini hem de çevreye duyarlı malzeme üretiminde öne çıkılacağını vurgulayan Bayraktar, yeni konseptte tüm dünyanın kabul ettiği iklim değişikliğine uyarlı malzemelerle ortaya çıkılacağını söyledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, atıklardan bir şekilde istifade edilmesi açısından yeni teknolojileri geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.
Yurt dışında temiz ve güzel iş yapan müteahhitlerin sicilini tutacakları bilgisini veren Bayraktar, teminat mektubu ve teknik müşavirlik yönünden onlara hükümet ve devlet olarak destek vereceklerini sözlerine ekledi.