Yurt İnşaatları hızla sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla hız kazanan yurt inşaatları tüm hızıyla devam ediyor

Yurt İnşaatları hızla sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla hız kazanan ve Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen yurt inşaatları tüm hızıyla devam ediyor.

Yurtlar hızla yükseliyor
Öğrenci yurtları, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce hazırlanan ihtiyaç programları doğrultusunda kullanıcı sayısı ve kullanıcı kitlesi (kız / erkek) dikkate alınarak projelendiriliyor. Yurt kampüsleri içerdiği sosyal donatılarla beraber kendi kendisine yetebilen tesisler olacak, her tesiste yurt blokları, sosyal tesis, giriş kontrol ünitesi ve gerekli görülen teknik mahaller (trafo, jeneratör, su deposu vb.) bulunuyor. Yatak blokları, sosyal tesis ve kampüs alanlarında engelli öğrencilerin de bulunacağı düşünülerek TS 9111’e uygun düzenlemeler yapılıyor.

Yurt bloklarında; odalar, engelli öğrenci odası ve 3 kişilik yatak odalarından oluşuyor. Yatak odalarında banyo-lavabo-wc bulunuyor. Her odada mini buzdolabı yer alırken, yatak katlarında planlanan kat ofislerinde öğrenci kullanımı için çamaşır ve kurutma makinesi ihtiyaca göre kaç adet olduğu belirlenip konumlandırılıyor.

Yurt blokları içerisindeki banyo, duş ve lavabolardan gelen atık sular (gri su), çeşitli arıtma sistemlerinden geçirilerek tuvalet rezervuarlarında kullanılıyor. Ayrıca güneş panelleri ile yenilenebilir enerji sistemlerinden, güneş enerjisi kullanılarak yurt bloklarının sıcak su ihtiyacı karşılanıyor. Bu sayede geri dönüşüme ve tasarrufa büyük katkı sağlanıyor.

Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce 'Yurt inşaatlarının tamamlanmasıyla ikamet problemi yaşayan öğrencilerimizin sıkıntısının  giderilmesi ve evlatlarımızın daha kaliteli şartlarda barınma, kültürel, sosyal imkanlara kavuşturulması amaçlanıyor.' dedi.