Yurt sorununda yeni model: "Yap-Kirala"

Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, yurt sektöründeki açığın, "yap-kirala" yöntemiyle kapatılabileceğini söyledi

Yurt sorununda yeni model:

Yükseköğretimde ciddi boyutlarda yurt açığı sorunu yaşandığını, bunun da "yap-kirala" yöntemiyle çözümlenebileceğini belirten Eskidji Gayrimenkul Ankara Merkez Bölge Ortağı Köksal Ünal, bu yolla 430 bin kişinin yurt sorununun çözümlenebileceğini söyledi.

Ankara'da yurt açığı var
Ünal, Ankara'da bulunan 18 üniversite ve 272 bin 742 öğrencinin karşılanmasında yurt hizmetlerinin yetersiz kaldığını vurgulayarak:

"Bu yıl ülke genelinde, 800 bini yeni kayıt yaptırmış 6 milyon dolayında öğrenci bulunuyor. Bunların yaklaşık 55 bini Ankara'nın üniversitelerinde okuyacak; bir kısmı da Ankara dışından gelecek. Özel yurtlar sayı açısından yetersiz, Yurt-Kur'a bağlı 33 yurdun kapasitesi de bu ihtiyacı karşılayacak boyutta değil. Ankara'da ciddi bir öğrenci yurtu açığı var... " dedi.

 Yeni bir öneri: Yap-kirala
Kamu-özel işbirliğiyle inşa edilen sağlık tesislerindenki yap-kirala-devret modelinden hareketle, yap-sat değil, yap-kirala modelinin uygulanabileceğini öneren Ünal, bu yöntemle yurt açığının kapatılacağını ve gençlerin güvenli ve konforlu barınma imkanının sağlanabileceğini açıkladı. Ünal:

"Başkentte, öğrenci yoğunluğunun yaşandığı Eskişehir yolu göz önüne alındığında, Bağlıca, Yapracık, Ümitköy ve Yaşamkent bölgelerinde bu yapılara ilgi gösterilebilir..." ifadelerini kullandı.