Yurtbay Seramik önce kalite dedi, TSE’den ‘Çift Yıldız’ aldı

Sanayi serüvenine 1950’li yıllarda Zeki Yurtbay önderliğinde tuğla, kiremit ocağı ile adım atan Yurtbay ailesi, bugün Yurtbay Seramik markasıyla Türkiye’nin ilk bin ihracatçısı arasında yer alıyor. Yurtbay seramik, son olarak duvar, yer ve sırlı ürün gruplarının tamamında TSE Çift Yıldız belgesi almaya hak kazandı

Yurtbay Seramik önce kalite dedi, TSE’den ‘Çift Yıldız’ aldı

Yurtbay Seramik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlter Yurtbay, Yurtbay ailesinin 1950’li yıllarda başlayan sanayi serüveninde, 1995 yılında seramik sektörüne adım attıkları bilgisini vererek, kurucuları ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yurtbay’ın ‘Önce Kalite’ anlayışı ile başladıkları seramik üretiminde  sektörün önemli ihracatçılarından biri haline geldiklerini anlattı. İlter Yurtbay, ‘Yurtbay Yaparsa En İyisini Yapar’ sloganını daim kılmayı hedeflediklerini anlatarak, teknik altyapı ve teknoloji yatırımlarının yanı sıra geçtiğimiz yıllar içinde tasarıma yönelik yatırımlara da ağırlık verdiklerini söyledi. Digital teknolojinin sektörde yeni bir çağ açtığını ve son 5 yılda Yurtbay Seramik’inde digital üretime geçtiğinin altını çizen İlter Yurtbay, kendi tasarım ekiplerinin yanı sıra İtalyan ve İspanyol dizayn firmalarıyla da işbirlikleri yaptıklarını kaydetti.

TSE’den çift yıldız

Yurtbay Seramik, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Türkiye’de sanayinin kalitesini artırmak amacıyla başlatılan “TSE Çift Yıldız” uygulaması çerçevesinde; duvar, yer ve sırlı porselen ürün gruplarının tamamında TSE Çift Yıldız Belgesi’ni almaya hak kazandı. TS EN 14411 standardı kapsamındaki başvurusu üzerine ürünlerinin “Çift Yıldız” için belirlenen ek standartları karşıladığı belirlenerek, belgesi onaylandı. Türkiye’de sanayinin kalitesini artırmak amacıyla başlatılan TSE Çift Yıldız uygulaması, daha önce TSE belgesi almış olan ve standartların üstünde özellikler taşıyan ürünlere veriliyor.

Seramiğe dair her ürün Yurtbay’da

Sektörde ihtiyaç duyulan her ürünün Yurtbay tesislerinde üretildiğine dikkat çeken İlter Yurtbay, “Müşterimizin tüm ihtiyaçlarını tek elden karşılamak satış açısından önemli bir avantaj sağlıyor. Yer ve duvar karosu olarak başlayan üretimimiz, zamanla sırlı granit, teknik granit, bordür, dekor, küçük ebat seramik, frit, mozaik, kesme mozaik, seramik yapıştırıcısı, bina izolasyon malzemesi gibi ürünler eklenmiştir. Bunun yanında Co-Generation tesislerinde kendi elektriğimizi kendimiz üretiyoruz” diye konuştu.

3’ncü fabrika üretime başlayacak

Tüketici beklentilerinin seramik sektöründe yenileme ve yatırımı kaçınılmaz kıldığını vurgulayan İlter Yurbay, bu yılın sonu 2016’nın başında faaliyete geçirmeyi plandıkları Eskişehir’deki 3’üncü fabrika ile 22 milyon 500 bin metrekare üretim kapasitesine ulaşmak ve bu kapasiteyi satışlara yansıtmayı hedeflediklerini anlattı. İlter Yurbay, 3’üncü fabrika yatırımıyla Eskişehir ve Bozuyük bögesinden 896 çalışana ilave olarak, 150 kişiye daha istihdam yaratacaklarını açıkladı.

‘Doğadan Sanata Sen Tasarla’

Yurtbay Seramik kurumsal sosyal sorumluluk projeleri kapsamında  bu yıl 3. kez “Zeki Yurtbay Tasarım Yarışması” düzenliyor. Başvuruların başladığı “Doğadan Sanata Sen Tasarla” sloganı ve “Doğa” teması ile düzenlenen yarışma, Mimarlık, Güzel Sanatlar, Sanat ve Tasarım Fakülteleri’nde 2014 - 2015 Bahar Yarıyılı itibariyle öğrenim gören önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri arasında düzenleniyor. Dereceye giren üç genç tasarımcı ve tasarımcılar ile beş eşdeğer mansiyon eser sahibi kişi veya ekip para ödüllerinin sahibi olurken, yarışmanın birincisine ayrıca Unicera 2016 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, Yurtbay Seramik standında tasarımının üretilerek sergilenmesi imkânı sağlanacak. Son başvuru tarihi, 23 Kasım 2015 olan yarışmada, birinciye 7 bin 500 TL, ikinciye 5 bin TL, üçüncüye ise 3 bin TL para ödülü verilecek. Yarışmada ayrıca beş kişi veya ekip bin TL’lik mansiyon ödülü ile ödüllendirilecek.

Firma Bilgisi: Yurtbay Seramik