Yurtdışında oturanların kira gelirleri beyan edilecek mi?

Konut ve işyerlerinden elde edilen kira gelirlerinin beyan dönemi 25 Mart 2014'te sona eriyor. Peki yurtdışında oturanların kira gelirleri için beyanname verilecek mi? İşte yanıtı...

Yurtdışında oturanların kira gelirleri beyan edilecek mi?

17 Mart 2014 / Emlakwebtv
Sahip olunan konut veya işyerinden elde edilen kira gelirlerinin 1 Mart 2014'te başlayan beyanname dönemi 25 Mart 2014'te sona eriyor. Kira gelir beyannamesi konusunda yurtdışında oturma ya da çalışma izni olan vatandaşların ise merak ettiği noktalar bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de, bu kişilerin Türkiye'deki işyeri kira gelirlerini Türkiye'de beyan etme zorunluluklarının olup olmadığı. Hemen belirtelim. Yurtdışında oturanların kira gelirleri için, işyeri kira gelirlerinin miktarı ne olursa olsun, bu gelirlerini Türkiye'de beyan etme zorunlulukları bulunmuyor.

Türkiye'de oturanlar ise bir yıl boyunca elde ettikleri işyeri kira gelirlerini beyan etmekle yükümlüler. Tabi kira geliri 26 bin TL'yi aşıyorsa. Eğer bu miktarı aşmayan bir gelirleri bulunuyorsa, beyanname vermekle yükümlü olmayacaklar.

Konutunu işyeri olarak kiralayanlar ne yapacak?
Konutunu bir şirkete ofis olarak kiraya verenler de, işyeri kirası elde etmiş sayılarak, yıllık kira tutarı 2013'te 26 bin TL'yi aşmıyorsa gelir vergisi beyannamesi vermeyecekler.

Böylece gelir vegisi hesaplamalarında bu konulara dikkat edilmesi gerekecek.