Yüzde 1 KDV avantajıyla hemen taşının

Ruhsatını 1 Ocak 2013’ten önce alan konut projelerinde, yüzde 1 KDV avantajı tüketicinin yoğun ilgisini görüyor. Eski düzenlemeden yararlanan bu projelerde yaşam başlarken, satışlar da devam ediyor

Yüzde 1 KDV avantajıyla hemen taşının

19.12.2013 / Posta Gazetesi 

1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren uygulamayla,  yeni projelerde bulunan 150 metrekareden küçük dairelerde, Katma Değer Vergisi (KDV) yüzde 1'den yüzde 18'e çıkarılmıştı. Ancak ruhsatını bu tarihten önce alan konut projeleri yeni uygulamadan etkilenmedi ve bu sayede tüketicinin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Yeni düzenlemenin teğet geçtiği ve yüzde 1 KDV avantajının sunulduğu projelerde satışlar tüm hızıyla devam ediyor. Alıcılara KDV fırsatının yanı sıra hemen teslim avantajı da yaratan bu projelerle bir taşla iki kuş vuruluyor.

 

Spradon Vadi’de erken teslim

Kuzu Grup imzası taşıyan Spradon Vadi’de yüzde 1 KDV avantajıyla ev sahibi olunuyor. 4 ay erken teslim edilen projede yaşam başladı. Bahçeşehir’de Emlak Konut GYO ortaklığıyla yükselen Spradon Vadi’de kalan son daireler için de kişiye özel ödeme koşulları sunuluyor. 42 bin metrekarelik arsa üzerinde hayata geçirilen proje 1037 konut ve 1 adet ticari üniteden oluşuyor. 28 ve 30 katlı iki kulenin yanı sıra 5 tane de 9 ve 12 katlı blokların yer aldığı Spradon Vadi’de 1+1, 2+1, 2+1 dubleks ve 3+1 dubleks seçenekleri bulunuyor. Projede fiyatlar 192 bin TL’den başlıyor.

Boğaziçi’nin sarayları Halkalı’da

Sinpaş GYO’nun Boğaziçi’nin saraylarını Halkalı’ya taşıdığı projesi İstanbul Sarayları’nın 2.etabında yaşam Mayıs ayında başlarken, 3. ve 4. etaplarında teslimler bu ay sonu başlıyor. Yüzde 1 KDV avantajının olduğu projede Dolmabahçe’den Salacak’a kadar saray ve eski semtler yeniden yorumlandı. 1.200 konuttan oluşan İstanbul Sarayları’nda 1+1’den 6+1’e kadar daireler ile 5+2 müstakil yalılar yer alıyor. 2014 yılı baharında teslimlerin tamamen bitirilmesi planlanan projede kalan stoklar için Sinpaş GYO bünyesinde sağlanan ödeme kolaylıkları da bulunuyor.

Şehrin içinde doğayı yaşatıyor

Mayıs ayı itibariyle teslimlerine başlanan ve yaşamın start aldığı Rings İstanbul projesi, Selin Yapı tarafından inşa edildi. Sancaktepe’de yükselen proje şehir ve doğa hayatını birleştirmesiyle dikkat çekiyor. Toplamda 499 adet konuttan meydana gelen Rings İstanbul’da bah.eli ve teraslı evler de satışa sunuldu. Projede 2 bin 800 TL metrekare fiyatıyla satılan konutlarda fiyatlar 289 bin TL’den başlıyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’na 8 dakikalık mesafede bulunan Rings İstanbul, İstanbul Finans Merkezi’ne 15, Boğaziçi Köprüsü’ne 15, FSM Köprüsü’ne ise 20 dakika mesafede yer alıyor.

Son daireler 60 ay vadeye 0 faizle satışta

Özyazıcı İnşaat tarafından Süreyyapaşa’da hayat verilen Nish Adalar projesi de yüzde 1 KDV oranına tabi projeler arasında yer alıyor. Yaşamın başladığı 2 bin 300 konutlu projede son daireler ise yüzde 40 peşinat ve 60 ay vadeye sıfır faiz ve 120 ay avdeye yüzde 0.50 faiz oranıyla satışta. Konut fiyatlarının 243 bin 267 TL’den başladığı Nish Adalar’da 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire alternatifleri bulunuyor. Süreyyapaşa Ormanı’nın yanında yer alan proje ayrıca E-5 karayoluna 2.5 km, sahil yoluna 4 km ve Bostancı İDO iskelesine 7 km mesafede yer alıyor.

Çamlıca’da hemen teslim Exen İstanbul

Sur Yapı’nın Eylül 2011’de başladığı Exen İstanbul projesinde de yaşam başladı. ‘Az az ödeyin üstü kalsın’ kampanyasıyla dikkat çeken projede hiç peşinat ödemeden konut sahibi olunabiliyor. Çamlıca’da yükselen ve 44 katlı bir rezidans blok ile 8, 13 kat arasında değişen yatay blokların bulunduğu Exen İstanbul projesinde stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daireler bulunuyor. Yüzde 75’i yeşil alan ve rekreasyon alanından oluşan Exen İstanbul’da; gölet, havuzlar, fıskiyeler, çocuk parkları, 1 kilometrelik bisiklet parkuru, mini futbol sahaları, fun golf sahası, açık fitness alanları, meyve bahçeleri ve 3500 metrekarelik sosyal tesisler bulunuyor.

Geniş daireler Mesa Nurol’da

Yüzde 1 KDV avantajıyla sunulan projelerden biri olan Mesa Nurol, Bahçeşehir’de yükseliyor. Toplamda 4 etaptan meydana gelen Mesa Nurol projesinin 4.etabında yaşam ise Ocak 2013’te başladı. 182 dairenin yer aldığı Mesa Nurol 4. etapta 2+1, 3+1 ve 4+1 daire alternatifleri mevcut. Geniş sosyal alanları ve büyük daire seçenekleriyle adından söz ettiren Mesa Nurol’da; spor alanları, oyun alanları, otopark, yüzme havuzu, fitness merkezi, güneşlenme terası ve tenis kortu gibi hizmetler sunuluyor. Mesa Mesken ve Nurol İnşaat işbirliğiyle hayata geçirilen projede banka kredisi kullanılılarak konut sahibi olunuyor.

İstanbul Lounge 2

Halkalı’da Eroğlu Gayrimenkul tarafından inşa edilen İstanbul Lounge 2’de de daireler yüzde 1 KDV fırsatıyla satılıyor. Konut teslimlerinin hemen yapıldığı projede 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tiplerine sahip olmak mümkün.  Toplam 605 konuttan meydana gelen ve 42 bin 878 metrekarelik alan üzerinde hayata geçirilen projenin sosyal donatıları arasında; açık havuz, Relax havuz, kapalı havuz, çocuk havuzu, koşu ve yürüyüş yolları, cafe, çocuk kulübü, dev satranç, iç bahçeler, yansıma kanalları, oyun parkı, tenis kortu/basketbol sahası, mini futbol sahası bulunuyor.