Yüzde 10'lara ulaşan zam kapıda

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya,"Tüm sektörde seçimden sonra hep söylediğimiz gibi kademeli şekilde yüzde 10’lara ulaşacak bir zam söz konusu olacaktır" dedi

Yüzde 10'lara ulaşan zam kapıda

28 Mart 2014 / Emlakwebtv
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, gayrimenkul sektörünün içinde bulunduğu durumu ve yerel seçimler sonrasında piyasanın nasıl olacağını değerelendirdi. Gayrimenkul sektörü direkt olarak tüketici tutum ve davranışlarında yaşanan belirsizlik ve değişimlerden etkilenen bir sektör olduğunu söyleyen Uğur Dumankaya, bu sebeple diğer tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörünün de siyasi belirsizlik, seçim süreci ve kredi sınırlaması gibi parametrelerden dolayı değişen tüketici davranışları çerçevesinde etkilendiğini dile getirdi. 

Seçim sonrasındaki dönemi değerlendiren Uğur Dumankaya, seçimden sonra satışlarda çok büyük bir düşüş olacağını zannetmediğini söyleyerek, "Yerli ve yabancı yatırımcılar yatırımlarına devam ediyorlar. Önümüzdeki dönemde piyasalara yansıyacak olumsuz bir hava olduğunu düşünmüyorum. Hatta aksine Nisan Mayıs ayı ile birlikte yabancı alıcıların tatillerinin başlamasıyla birlikte ülkemizde daha fazla konut alımı yapacaklarını düşünüyorum" dedi. 

Gayrimenkul geliştiricilerin, doların TL karşısında yükselişe geçmesiyle inşaat malzemelerine gelen zamları tüketiciye yansıtmadığını ve kendi içinde absorbe etmeye çalıştığını ifade eden Dumankaya, "Biz de Dumankaya İnşaat olarak ürünlerimize herhangi bir zam yapmadık. Önümüzdeki dönemde de beklenmedik metrekare fiyat artışları yapmayı planlamıyoruz. Tüm sektörde seçimden sonra hep söylediğimiz gibi kademeli şekilde yüzde 10’lara ulaşacak bir zam söz konusu olacaktır" diye konuştu.