Yüzde 20 peşinatta kriz uyarısı

Onursal Gayrimenkul Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, peşinatı yüzde 20'lere düşürme hamlesinin orta ve uzun vadede tüketici aleyhine gelişebileceği uyarısında bulundu

Yüzde 20 peşinatta kriz uyarısı

Onursal Gayrimenkul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, piyasadaki tıkanıklıkların aşılması adına alınan önlemlerdeki risklere dikkat çekti. Konut alımlarında peşinatı yüzde 20'lere düşürme şeklindeki hamlelerin orta ve uzun vadede tüketici aleyhine gelişebileceğini söyleyen Öngün, borç yükünün yıllara göre artacağını, bu durumda da tıkanmaların yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Yüzde 20 peşinat ve kriz uyarısı
Öngün, kredi ile konut, ofis ve arsa gibi gayrimenkul yatırımına girecek kişilerin borçlanırken hesaplarını iyi yapmalarının, yalnızca kendileri için değil ülke ekonomisi için de önem taşıdığına dikkat çekti. Öngün, kişi ve kuruluşların yen az yüzde 35 peşinat ile gayrimenkul yatırımlarına yönlendirdiklerine de vurgu yaparak:

"“Aksi taktirde bu kez borç tutarı artacağı için orta ve uzun vadede ödeme sıkıntısı başlayacak. Örneğin 120 ay vadeli projelerde 250 bin TL’lik bir konut 62 bin 500 TL peşinat ile alınabilecekken şimdi 50 bin TL peşinat ile alınacak. Aradaki fark ise taksit tutarlarına yansıyacak. Yani yıllara yayılan borç yükü artacak ve zamanla tıkanmalar başlayabilecek" şeklinde konuştu. 

ABD krizine gönderme
Onur Öngün, borçlarını ödeyemeyecek duruma gelen kişi ve kuruluşların yaşayacağı sıkıntının ABD mortgage sisteminde olduğu gibi ekonomiyi olumsuz biçimde etkileyecek bir potansiyele sahip olduğuna da dikkat çekti. 

Firma Bilgisi: Onursal Gayrimenkul