Yüzyılın projesinden, yüzyılın tartışması doğar mı?

Yaklaşan genel seçimler ve partilerin şaşırtıcı vaatleri üzerinde tartışmalar sürüyor. Son olarak CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun "Yüzyılın Projesi" vaadi, uygulanabilirlik ve CHP ilkeleriyle tutarlılık açısından mercek altına alındı

Yüzyılın projesinden, yüzyılın tartışması doğar mı?

CHP lider Kemal Kılıçdaroğlu'nun "yüzyılın projesi" olarak lanse ettiği ve Anadolu'da bir mega kent kurulumunu içeren Merkez Türkiye Projesi tartışmalara neden oldu. 

Merkez Türkiye Projesi nedir?
Kılıçdaroğlu tarafından sunumu yapılan Merkez Türkiye Projesi, 20 yıllık zaman dilimi içerisinde 200 milyar dolarlık yatırımla Anadolu'da bir mega kent kurulmasını hedefliyor. 40 milyar doları kamu tarafından karşılanacak projede tartışmalara konu olan yön, özel sektöre biçilen rol. Kılıçdaroğlu, projenin ihtiyaç duyduğu 160 milyar doların özel sektör tarafından karşılanacağını söyledi. 

Projeye özel yasa
İktidar olmaları halinde yerine getirmeyi vaat ettiği Merkez Türkiye PRojesi'nin 2 milyon 200 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını belirten CHP Lideri Kılıçdaroğlu, projenin hayata geçmesi yolunda özel bir yasa oluşturulacağını belirtti. Sözü dinlenen güçlü bir Türkiye için güçlü bir ekonomiye sahip olunması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Merkez Türkiye Projesinin" tüm dünya çapında hayata geçirilmek üzere olan "global projelerle" entegre olacak bir yatırım niteliği taşıdığını söyledi. Güney Amerika Bölgesel alt yapıları birleştirme projesi, Güney Doğu Asya'da tüm tren yollarını birbirine bağlamayı amaçlayan demiryolu projesi ve İpek Yolu Ekonomik Kuşak Gelişimi ve 21. yüzyıl deniz İpek Yolu Projesi'ne entegre olacak biçimde tasarlanan Merkez Türkiye Projesi'nin, Türkiye'nin coğrafi üstünlüğünden doğan gücün hayata geçirilmesi olduğunu açıkladı. Kılıçdaroğlu: 

"Bu coğrafi üstünlüğümüzü, genç nüfusumuzun bize verdiği avantajı değerlendirmek istiyoruz. Biz küresel dördüncü projeyi Türkiye’de hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Bu proje ile biz 4,5 saatlik uçuş mesafesinde 58 ülkeye ulaşıyoruz.  1,5 milyar nüfusa ulaşıyoruz. Hiçbir ülkeye nasip olmayacak bir avantaj. Devasa bir ekonominin güçlü bir parçası olmak istiyoruz ." diye konuştu.

Mega Kent ve Anadolu'nun yükselen yıldızı
Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan proje Anadolu'da bir mega kent kurulumunu ön görüyor. Ticaret ve üretim merkezi olduğu kadar, kültür, sanat ve fuar merkezi olmayan da aday olacak projenin kendi güneş enerjisini kullanan akıllı bir kent olacıağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, kent için özel bir yasa çıkarılacağını, bu kente global akışın böylece sağlanacağını açıkladı...