Zamlarla nasıl mücadele edeceğiz?

Doğalgaz ve elektrik zamlarından sonra nasıl ısınacağız diye endişe eden vatandaşın yardımına ısı yalıtımı yetişiyor

Zamlarla nasıl mücadele edeceğiz?

1 Ekim 2012 / emlakwebtv
Kış aylarının yaklaşmasıyla nasıl ısınacağız diye endişe etmeye başlayan vatandaşı, şimdi de yeni doğalgaz ve elektrik zammı vurdu. Isınmak için yapacağı harcamaların el yakacağından korkan vatandaş, şimdiden daha az doğalgaz ve elektrik kullanmak için neler yapacağını kara kara düşünmeye başladı. XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, zamlarla mücadele etmek için binalarda yarı yarıya tasarruf sağlayan ısı yalıtımının şart olduğunu söyledi.

Doğalgaz satış fiyatlarına, 1 Ekim 2012’den itibaren uygulanacak yüzde 9,8 oranındaki zammın açıklanmasının ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik toptan satış birim fiyatını 18.91 TL’den 20.80 TL’ye çıkardığını duyurdu. Bu durum karşısında vatandaşlar kış aylarında gelecek yüksek ısınma faturalarını düşünmeye başladı. Doğalgaz ve elektrik zamlarının ısı yalıtımının önemini artırdığını belirten XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, ısınma faturalarını minimuma indirmek isteyen vatandaşların yalıtım yaptırmaları gerektiğini söyledi. Isı yalıtımı yaptırarak doğalgaz ve elektrik faturalarının yarı yarıya azaltılabildiğini ifade eden Ertuğrul Yörük, ısı yalıtımının lüks değil gereklilik olduğuna dikkat çekti.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük zamlarla ilgili şunları söyledi: “Doğalgaz ve elektrik zamları en çok vatandaşı etkiliyor. Tasarruf için en etkili çözüm ise ısı yalıtımı. Isı yalıtımı yaptırmak sanıldığı kadar pahalı bir uygulama da değil. Hatta artık günümüzde maliyet ya da lüks olmaktan da çıktı ve bir gereklilik haline geldi. Binalarda gerek doğalgaz gerekse elektrik faturalarında yüzde 50 tasarruf sağlayan ısı yalıtımı, bir binanın toplam maliyetinin yüzde 3 ila 5’i kadar bütçe ayrılarak uygulanabiliyor. Bununla birlikte sağladığı tasarrufla birkaç yılda kendi kendini amorti edip ömür boyu tasarruf sağlıyor.”

Ertuğrul Yörük her yapılan ısı yalıtımının istenildiği kadar tasarruf sağlamadığını söyleyerek şu konulara da dikkat çekti: “Isı yalıtımı uygulaması, standartlara uymayan malzemelerle, yetersiz kalınlıkta ve kötü işçilikle uygulanırsa istenildiği gibi tasarruf sağlamıyor. Sağlıklı ve uzun ömürlü ısı yalıtımının çevre ve insan sağlığına uygun CE kalite standartlarında ve güvenilirliği kanıtlanmış kurumsal firmalarca yapılması gerekir.”

Isı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için, www.xpsturkiye.org ve 0216 415 68 94