Zeytin arazilerine enerji yatırımı riski

Enerji Bakanlığı’nın hazırladığı, zeytinlik alanlara enerji yatırımı yapılmasının önünü açan kanun tasarısı TBMM’ye gönderildi

Zeytin arazilerine enerji yatırımı riski

23 Haziran 2014/Emlakwebtv
Enerji Bakanlığı tarafından hazırlanan zeytinlik alanlara enerji yatırımı yapılmasını öngören Kanun tasarısına tepkiler yükseliyor. Zeytindostu Derneği yayınladığı bir açıklamayla, tasarının mecliste onaylanması halinde sektörün sonunun geleceği uyarısında bulundu. Başkan Abidin Tatlı: "İlgili bakanlıkları sağduyuya davet ediyoruz." dedi.

Bakanlar Kurulu tarafından imzalanan ‘Elektrik Piyasası Kanunu ile Zeytinliğin Islahı Ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ Başbakanlık tarafından TBMM’ye gönderildi. Tasarı ile zeytin bahçeleri enerji yatırımlarına açılırken, tasarının kısa sürede görüşülmesi bekleniyor.

Zeytinlik alanlarının sonu olur
Yasa tasarısının zeytincilik faaliyetlerini yok edeceği ve alan kaybına uğrayacağını bildiren Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, tasarının bir şekilde yasalaşması halinde, zeytinlik alanlarının hizla sanayileşme tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını vurguladı. Abidin Tatlı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

"Sektörün tüm bileşenlerinin bu tasarının karşısında olduğu kanaatindeyiz. Sektör olarak dünya liderliğine oynamayı hedeflerken bu tür alan kayıpları ciddi pazar kayıplarını da beraberinde getirecektir. Sayın Başbakan’ın, Sayın Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın, Sayın Enerji Bakanı’nın bu yasayı kabul edilmemesi konusunda sağduyuya davet ediyorum. Bakanlık nezdinde bir girişimimiz olacak. Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımızla bu konuyu görüşüyoruz. Tasarının yasalaşmasını engellemek için gerek bakanlıklar nezdinde gerekse sektörün diğer aktörleri ile gerekli görüşmeleri yapmayı başladık ve devam edeceğiz. Bizler sektörün en güçlü STK’sının üyeleri olarak bu gelişmeyi tabi ki endişeyle karşılamaktayız. Yüzlerce yıllık zeytinliklerin vatanı olan ülkemizin bu değerini koruma noktasında sektörde hepimize sorumluluk düştüğü kanaatindeyiz. Umuyoruz ki bu tasarı meclisten geçmeyecektir."

Eski yasa, zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç atık bırakan, toz ve dumar çıkaran tesis kurma ve işletmeye izin vermiyordu. Yeni yasa kabul edilirse, petrol işletmeleri gibi kimyevi madde salınımı yapan tesislerin kurulmasına izin verilebilecek.