Zeytinburnu dev deprem tatbikatına hazır

Yarın İstanbul Zeytinburnu'nda Türkiye tarihinin en büyük deprem tatbikatı uygulanacak. Tatbikat saat 09.00'da başlayacak ve ilçenin olası bir depremde uygulayacağı stratejilerin belirlenmesinde önemli bir rol oynayacak

Zeytinburnu dev deprem tatbikatına hazır

İstanbul Zeytinburnu'nda yarın, Türkiye tarihinin en büyük deprem tatbikatı uygulanacak. Beklenmekte olan Büyük İstanbul Depremi'ne hazırlık açısından da büyük önem taşıyan tatbikat saat 09.00'da başlayacak ve hava, deniz ve karadan eş zamanlı olarak sürdürülecek. 

Depremde nasıl davranacağız?

İstanbul Zeytinburnu'nda yarın saat 09.00 itibarıyla uygulanacak deprem tatbikatı, binaların dayanıklılığı sorununa odaklanmış depreme hazırlık sürecinin bir diğer önemli ayağının da sağlıklı işleyebilmesi için büyük önem taşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin depremin İstanbul'u hazırlıksız yakalaması halinde "perişanlık" yaşanacağı yönündeki uyarılarına paralel olarak gerçekleştirilecek tatbikata ilçede geniş kapsamlı bir katılım planlanıyor. Deprem riskinin en yüksek olduğu ilçelerden biri olan Zeytinburnu'nda uygulanacak tatbikat, kara, hava ve deniz destekli olmak üzere üç farklı etapta sürdürülecek. 

15 Temmuz Meydanı'na acil durum çadırı

Yarın gerçekleştirilecek olan tatbikat, Zeytinburnu ilçesinde yer alan 15 Temmuz Meydanı'na kurulacak acil durum çadırları ekseninde yürütülecek. Ana karargah olarak belirlenecek bu bölgeyi baz alan hava, kara ve deniz senaryoları uygulanacak. Etkinliğe itafiye, polis, zabıta ve sağlık ekiplerinin yanı sıra helikopterler aracılığıyla destek ve izleme kombinasyonları da eklenecek. 

3 saat boyunca devam edecek

23 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olan etkinlik toplamda 3 saat sürecek. Bu süre zarfında çok sayıda kurtarkma senaryosunun uygulanmasına çalışılacak. Bu kurtarma senaryolarından biri ise Kazlıçeşme açıklarında alabora olduğu varsayılan bir teknede mahsur kalan vatandaşların kurtarılması olacak. Bu kişiler acil müdahale botu ile kurtarılacak ve sonrasında ise ambulans ile hastaneye taşınacaklar. Bir diğer kurtarma operasyonu ise Zeytinburnu'ndaki Celalettin Gözüsülü İlkokulu öğrencilerinin kontrollü tahliyesi ile başlayacak. Bu okulda mahsur kaldığı var sayılan öğrencilerin kurtarılma işlemine paralel olarak Marakacılar Sanayi Sitesi'nde çökeceği varsayılan binalardaki vatandaşlar da AFAD ekiplerince kurtarılacak. Bu tatbikatlarda Maslak'tan havalanan Helikopterler, Zeytinburnu Şehir Stadyumu'na getirilen bir yaralıyı da hastaneye ulaştıracak. 

Zeytinburnu Belediyesi ve ilgili kurumların desteğiyle

Deprem öncesinde depremde nasıl davranılacağının belirlenmesi ve toplumda deprem ve doğal afetlere karşı duyarlılığı artırma hedefiyle Zeytinburnu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen tatbikata, kent genelinde çok sayıda resmi ve sivil kurumun destek vermesi bekleniyor. Tatbikata katılım gösterecek kurumlar arasında şunlar bulunuyor: 

- İstanbul İl Afet Acil Durum Müdürlüğü (AFAD),
- İnsani Yardım Vakfı
- Birüni Üniversitesi
- Jandarma Arama Kurtarma (JAK),
- İtfaiye Bakırköy Grup Amirliği,
- İGDAŞ Genel Müdürlüğü,
- İSKİ Zeytinburnu Teknik Şefliği,
- BEDAŞ Bakırköy İşletme Müdürlüğü,
- İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü (UMKE),
- Türk Kızılayı Zeytinburnu Şube Başkanlığı,
- Zeytinburnu İlçe Emniyet Müdürlüğü,
- Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,
 - Zeytinburnu Belediyesi Sualtı ve Su Üstü Arama Kurtarma Ekibi
- Zeytinburnu İlçe Sağlık Müdürlüğü,
-  Zeytinburnu İzcilik Topluluğu  
- Telsiz Amatörleri Derneği (TRAK),