Zeytinlik yasa tasarısında geri adım

Zeytinlik arazilerinin enerji ve sanayi yatırımlarına açılmasına imkan veren kanun tasarısı, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine yeni yasama yılına ertelendi

Zeytinlik yasa tasarısında geri adım

Zeytinlik arazilerinin enerji ve sanayi yatırımlarına açılmasının önünü açacak kanun tasarısında geri adım atıldı. Kamuoyu ve sektör temsilcilerinden gelen tepkiler üzerine kanun tasarısı yeni yasama yılına ertelenener, sivil toplum kuruluşlarından madde madde görüş alma kararı verildi. 

Kanun tasarısıyla ilgili görüşme trafiğini aralıksız biçimde sürdüren sektör temsilcileri, başta Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olmak üzere siyasi muhataplara tasarının sektöre vereceği zararı anlattı. Son olarak Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Gaziantep Milletvekili Halil Mazıcıoğlu'nu ziyaret eden Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Şerif Selçuk, tasarının yeni yasama yılında görüşülmesine karar verildiğini söyledi. Selçuk, tasarının 170 milyona çıkan zeytin ağacı miktarından elde edilecek gelir ve 15 yıllık emeği yok edeceğini vurgulayarak: '2023 yılı için 3.8 milyar dolarlık, zeytin ve zeytinyağı hedefinin tutması, zeytin varlığının korunmasına bağlıdır.' dedi.